eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Partie polityczne a wykluczenie cyfrowe

Partie polityczne a wykluczenie cyfrowe

2011-09-13 11:56

Przeczytaj także: E-administracja reaguje na potrzeby niepełnosprawnych


Końcowe oceny serwisów:
  • Polskie Stronnictwo Ludowe – 2
  • Polska Jest Najważniejsza – 2
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej - 2
  • Ruch Poparcia Palikota - 2
  • Prawo i Sprawiedliwość - 2
  • Platforma Obywatelska – 3
  • Państwowa Komisja Wyborcza – 2

Informacje o badaniu
Fundacja oceniła serwisy w oparciu o międzynarodowy standard dostępności W3C, rekomendowany przez Europejską Agendę Cyfrową. Badaniu zostały poddane elementy stron internetowych najbardziej wpływające na dostępność serwisu dla osób niepełnosprawnych, m.in. kontrast serwisu, poprawność kodu HTML, odpowiedniki tekstowe dla elementów graficznych, tytuły podstron. W sumie pod uwagę wzięto 13 elementów i oceniono w skali od 2 do 5.

Badanie 27 serwisów państw członkowskich Unii Europejskiej

Przeanalizowano dwadzieścia siedem stron głównych serwisów parlamentów krajów członkowski Unii Europejskiej. Podstawą badania był dokument WCAG w wersji 2.0 opracowany przez międzynarodowe Konsorcjum W3C. Dokument rekomendowany w Europejskiej Agendzie Cyfrowej i Rozporządzeniu w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych. Dokument WCAG jest zbiorem wytycznych dla twórców stron internetowych. Zastosowanie rekomendacji gwarantuje dostępność serwisu dla maksymalnie dużej liczby użytkowników w tym osób niepełnosprawnych z dysfunkcjami motorycznymi i sensorycznymi. Został uznany i zaakceptowany przez większość krajów Unii Europejskiej i włączony jako dokument normatywny lub stanowiący podstawę rozwiązań legislacyjnych w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu w odniesieniu do serwisów www.

Przebadano wybrane elementy z listy kontrolnej WCAG 2.0, które w największym stopniu wpływają na dostępność strony internetowej. Jednym z najważniejszych elementów serwisu wykonanego zgodnie ze standardem WCAG jest poprawne opisanie elementów graficznych i animowanych. Dzięki tym opisom osoby korzystające z programów czytających, do których należą głównie osoby niewidome, mogą swobodnie odczytywać zawartość serwisu. W zaskakująco wielu z przebadanych serwisach ten element nie był dostatecznie dopracowany. Również opisy pól formularzy nie we wszystkich serwisach były odpowiednio przygotowane a w niektórych wypadkach nie było ich w ogóle. Niepoprawnie opisany formularz zapytania, kontaktu, itp. jest bezużyteczny dla osób posługujących się programami czytającymi. Ważnym elementem budowy serwisu jest obecność i prawidłowa hierarchia nagłówków. Niestety jedynie kilka z 27 przebadanych posiadały prawidłową strukturę nagłówków. Zaskakująco dużo błędów znaleziono w samym kodzie (X)HTML i w arkuszach stylów CSS. Prawie wszystkie serwisy otrzymały zerową ilość punktów w tych elementach. Większość również nie posiada dodatkowych ułatwień w nawigacji dla osób niepełnosprawnych. Jednym z nich są tzw. skip linki umożliwiające szybkie przemieszczanie się po treści serwisu.

Większość serwisów posiada wyszukiwarkę i prawidłowo opisane tytuły stron. Prawie wszystkie posiadają odpowiedni kontrast dzięki czemu osoby niedowidzące, korzystające z programów powiększających mogą swobodnie po nich nawigować. Na uwagę i wyróżnienie zasługuje strona główna serwisu austriackiego, która uzyskała prawie maksymalną ilość punktów – 19 z 20 możliwych do zdobycia i może być uznana jako wzór do naśladowania. Tylko w jednym elemencie „etykiety i grupowanie pól formularzy” uzyskała połowę z maksymalnej liczby punktów. W pozostałych elementach uzyskała komplet punktów.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: