eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Nowy sąd polubowny dla telekomunikacji

Nowy sąd polubowny dla telekomunikacji

2005-01-14 00:03

Prezes Witold Graboś podpisał z organizacjami pozarządowymi umowę o zorganizowaniu stałego polubownego sądu konsumenckiego przy Prezesie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Przeczytaj także: Rynek usług roamingu pod lupą

Podpisanie umowy z organizacjami pozarządowymi stanowi pierwszy krok w tworzeniu sądu polubownego, którego zadaniem będzie rozpatrywanie sporów o prawa majątkowe wynikłe z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych i pocztowych.

Stronami umowy z Prezesem URTiP są:

- Federacja Konsumentów – Rada Krajowa
- Forum Przewoźników Ekspresowych
- Krajowa Izba Gospodarcza Budownictwa Telekomunikacyjnego
- Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji
- Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej
- Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji
- Stowarzyszenie Elektryków Polskich
- Stowarzyszenie Inżynierów Telekomunikacji
- Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego

W najbliższych dniach wyznaczeni i zaprzysiężeni zostaną arbitrzy spośród kandydatów zgłoszonych przez strony umowy oraz zostanie wybrany Przewodniczący Sądu.

Stały polubowny sąd konsumencki przy Prezesie URTiP rozpatruje spory dotyczące interesów majątkowych, wynikające z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawartych pomiędzy osobami fizycznymi, w celu niezwiązanym bezpośrednio z działalnością gospodarczą, a przedsiębiorcami uprawnionymi do wykonywania działalności telekomunikacyjnej. Sąd polubowny rozpatruje także spory dotyczące zawartych umów o świadczenie usług pocztowych.

Zalety postępowania przed sądem polubownym to szybkość postępowania w porównaniu z sądami powszechnymi i uproszczona i niesformalizowana procedura.

Jak skierować sprawę do sądu polubownego

Podstawą do wszczęcia postępowania jest skierowanie przez konsumenta, przedsiębiorcę telekomunikacyjnego lub operatora pocztowego wniosku do sądu polubownego. Wniosek powinien zawierać roszczenia i argumentacje strony. Musi być on odręcznie podpisany i złożony w 2 egzemplarzach. Do wniosku należy dołączyć zapis na sąd polubowny (w jednym egzemplarzu, podpisany odręcznie) oraz kserokopie wszystkich dokumentów związanych ze sprawą (w 1 egzemplarzu).

Wzory dokumentów będzie można pobrać ze strony internetowej URTiP lub w siedzibie oddziału okręgowego URTiP. Po wpłynięciu wniosku Przewodniczący sądu bada zasadność wniosku i wysyła pismo do strony, nakłaniając ją do polubownego zakończenia sporu, jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy. Do pisma dołącza wniosek zgłoszony przez stronę wnioskującą oraz zapis na sąd polubowny. Strona wezwana może wyrazić zgodę na polubowne zakończenie sporu bez udziału sądu lub podpisać zapis na sąd polubowny. O swojej decyzji strona wezwana w ciągu 14 dni informuje Przewodniczącego. W ciągu 30 dni od otrzymania zapisu podpisanego przez stronę wezwaną, Przewodniczący wyznacza termin rozprawy i wzywa strony do wyznaczenia w ciągu tygodnia arbitrów w swojej sprawie.

Warunkiem rozpoznania sprawy przed stałym polubownym sądem konsumenckim jest zgoda obu stron na rozstrzygnięcie sporu. Jeżeli jedna ze stron (np. przedstawiciel operatora) nie podpisze zapisu, jest to jednoznaczne z odmową uczestnictwa w rozprawie i postępowanie jest umarzane - wówczas stronie wnioskującej przysługuje uprawnienie do skierowania sprawy z powództwa cywilnego do sądu powszechnego.

Koszty ponoszone w związku z rozpoznaniem sprawy

Postępowanie przed sądem polubownym, podobnie jak przed sądem powszechnym, jest odpłatne. Na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego arbitrom przysługuje prawo do wynagrodzenia za swoje czynności oraz do zwrotu wydatków poniesionych w związku z wykonywaniem tych czynności.

W przypadku ugody za zapłatę wynagrodzenia arbitrów i zwrot wydatków arbitrów strony sporu odpowiadają solidarnie, chyba że ugoda stanowi inaczej. W przypadku przegranej przez jedną ze stron ponosi ona koszty postępowania zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Wysokość opłaty określona jest w wyroku sądu.

Dodatkowe koszty mogą powstać w przypadku, gdy do rozstrzygnięcia sporu konieczne będzie powołanie świadków lub biegłego (w celu wydania niezależnej opinii). Wówczas sąd wezwie stronę, która wniosła o podjęcie czynności do złożenia zaliczki na pokrycie wydatków.

Rozprawa i wyrok

Podczas postępowania każda ze stron przedstawia swoje racje, stanowisko oraz dowody na ich poparcie. W razie potrzeby sąd przesłuchuje świadków, bada dokumenty i powołuje biegłych. Rozprawie przewodniczy superarbiter, który po wstępnym wysłuchaniu wyjaśnień stron, podejmuje czynności skłaniające strony do zawarcia ugody.
Rozprawa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej lub obu stron. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przed rozpoczęciem rozprawy strona wniosła o to, aby jej nie przeprowadzać w wyznaczonym terminie i wykazała, iż z przyczyn od niej niezależnych nie może się stawić.

Wyrok sądu polubownego ma taką samą moc jak wyrok sądu powszechnego. Oznacza to, że może być przymusowo wykonany przez komornika, po uprzednim stwierdzeniu jego wykonalności przez sąd państwowy. Jedyną różnicą jest fakt, iż od decyzji sądu polubownego nie przysługuje odwołanie. Istnieje natomiast prawo do wniesienia skargi o uchylenie wyroku do sądu powszechnego w terminie jednego miesiąca od doręczenia wyroku. Sąd powszechny może uchylić wyrok sądu polubownego tylko wówczas, kiedy uzna, iż sąd polubowny naruszył przepisy prawa, w tym przepisy proceduralne.

Stały polubowny sąd konsumencki działa przy Prezesie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Siedziba sądu polubownego znajduje się w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty w Warszawie przy ul. Kasprzaka 18/20.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Zmiana IMEI karalna?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: