eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Telewizyjne serwisy informacyjne VI 2011

Telewizyjne serwisy informacyjne VI 2011

2011-08-08 00:16

Przeczytaj także: Co proponują serwisy informacyjne TV?


Wątki społeczno-obyczajowe

Uwagę mediów zajęły ponadto wątki społeczno-obyczajowe. Część materiałów dotyczyła interwencji na rzecz potrzebujących. Pojawiły się materiały na temat dnia dziecka, dnia ojca czy dnia przytulania.

Informowano o ślubach w Afganistanie, konkursie na miss niesłyszących, skutkach picia alkoholu, a także o małżeństwach homoseksualnych.

Tragedie, wypadki, katastrofy

Niestety czerwiec obfitował w zdarzenia tragiczne, a informacje ich dotyczące często pojawiały się w serwisach informacyjnych. Temat, który niemal zawładnął światem medialnym, dotyczył zakażenia bakterią e-coli. Dziennikarze starali się wyśledzić źródło zakażenia, informowali o stanie chorych i zmarłych osób, a także o konsekwencjach zaistniałej sytuacji dla rolników. Dziennikarze wspominali ponadto o wypadku podczas pokazów lotniczych, katastrofie rosyjskiego samolotu, zaginięciu kajakarzy w Peru oraz wypadkach samochodowych.

Transport, drogi

Transport oraz drogi to również temat interesujący dla dziennikarzy. Stało się tak głownie ze względu na problemy z budową autostrady A2. Informowano o chęci wycofania się Chińczyków z budowy, sprawdzano wiarygodność i kondycję firmy COVEC, relacjonowano spor polsko-chiński, zastanawiano się, kto dokończy budowę autostrady. W mediach informowano ponadto o akcji „Weekend bez ofiar”, braku prądu na Dworcu Centralnym, akcji PKP – „Bezpieczny przejazd” czy o inwestycjach na lotniskach.

Ekonomia i gospodarka

Dziennikarze poruszali ponadto kwestie związane z ekonomią i gospodarką. W mediach informowano o dywersyfikacji źródeł energii w Polsce oraz pomyśle na wydobycie gazu z łupków. Sporo przestrzeni medialnej, w związku z zakażeniami bakterią e-coli, poświęcono embargu Rosji na warzywa oraz konsekwencjom tej sytuacji dla polskich rolników. Dziennikarze relacjonowali ponadto sytuację ekonomiczną w Grecji, informowali o rosnącym kursie franka szwajcarskiego oraz wyborze nowego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Najbardziej medialna partia

Analiza medialna czerwca 2011 roku wykazała, że najczęściej w serwisach informacyjnych obecni byli politycy PiS-u. Najchętniej przedstawicieli tej partii pokazywano w „Wydarzeniach” i „Faktach”, najrzadziej w „Panoramie” i „Wiadomościach”. Podobnie zresztą było z reprezentantami partii rządzącej. Politycy PO najczęściej wypowiadali się w serwisie informacyjnym TVN-u, najrzadziej TVP 2. Należy jednak zauważyć, że - analogicznie do poprzedniego miesiąca - to premier i rząd byli w zdecydowanej przewadze nad pozostałymi politykami. Gdy do liczby przedstawicieli rządu dołączy się wypowiedzi polityków PO wyraźnie widać, że przestrzeń medialna została w większości zdobyta przez Platformę Obywatelską.

Politycy PiS-u najczęściej wypowiadali się na temat pomysłu SLD dotyczącego wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobrę i Jarosława Kaczyńskiego, konwencji PiS oraz raportu komisji Jerzego Millera. Reprezentanci PO natomiast często zabierali głos, komentując sprawy w śląskiej PO, konwencji Platformy czy informując o kompletowaniu list wyborczych.

Antenowe wpadki

fot. mat. prasowe

Liczba wpadek w poszczególnych programach informacyjnych

Liczba wpadek w poszczególnych programach informacyjnych

W czerwcu popełniano błędy językowe (18) oraz techniczne (15). Uchybienia językowe były najwyraźniej widoczne. Pojawiały się zatem przejęzyczenia, błędne zapisy, błędy fleksyjne, a także stylistyczne, tautologie (np. „to truizm i banał”). Serwisy nie były również wolne od bledów technicznych: przesunięć lub braków podpisów pod wizerunkami wypowiadających się osób, błędnych podpisów pod materiałami, czy problemów z wizją i fonią podczas emisji.

Negatywnym liderem są pod tym względem „Wydarzenia” z liczbą dziesięciu uchybień. O jeden błąd mniej popełniły „Fakty” (9). „Wiadomości” mają na swoim czerwcowym koncie osiem wpadek, a „Panorama” – sześć.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: