eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Zarządzanie kryzysowe a imprezy masowe na Euro 2012

Zarządzanie kryzysowe a imprezy masowe na Euro 2012

2011-07-28 11:39

Przeczytaj także: Mecz piłkarski a bezpieczeństwo imprez masowych


Czy zarządzanie kryzysowe może być efektywne?

Aby system zarządzania kryzysowego w trakcie imprez masowych był efektywny, musi być ukierunkowany na koordynację działań niezależnych, merytorycznie odrębnych jednostek organizacyjnych w konkretnej, dowolnie złożonej sytuacji, oraz opierać się na założeniu, że każda nawet z pozoru prosta sytuacja lub zdarzenie może stanowić źródło potencjalnego zagrożenia i sytuacji kryzysowej. Takie podejście wymaga objęcia jednorodną strukturą zarządzenia możliwie szerokiej strefy administracji publicznej i powiązanie jej działań z funkcjonującymi służbami porządkowymi. Kolejnym ważnym aspektem jest założenie, że działania w sytuacjach kryzysowych nie mogą mieć charakteru wyłącznie doraźnego i chwilowego. Efektywny system zarządzania kryzysowego, zapewniający bezpieczeństwo publiczne, także w trakcie imprez masowych, wymaga konsekwentnego konstruowania tworzenia struktury organizacyjnej i procedury działania, ale także budowania i udoskonalania procedur działania podmiotów występujących w systemie zarządzania strategicznego.

Takie zorganizowanie systemu zarządzania kryzysowego zapewni nam:
  • większą efektywność funkcjonowania szeroko pojmowanego zarządzania bezpieczeństwem
    publicznym;
  • minimalizację/redukcję występujących zagrożeń lub utrzymanie ich w stanie kontrolowanym;
  • poprawę systemu kierowania i koordynowania działań;
  • minimalizację ewentualnych strat zaistniałych w wyniki sytuacji kryzysowej;
  • kształtowanie systemu współdziałania.

Biorąc pod uwagę fakt, iż im skala zdarzenia jest większa, tym więcej jest zaangażowanych służb i instytucji, oczywiste staje się, że żadna z nich nie może działać samodzielnie w oderwaniu od innych. Stąd też niezwykle istotną rolę w organizowaniu bezpieczeństwa na dużych imprezach sportowych odgrywa prawidłowa koordynacja działań ratowniczych. Dlatego dla określonego terenu opracowuje się zwykle jeden wspólny plan, a każda z instytucji, która może brać udział w akcji ratunkowej, powinna opracować plan własny, ale zakładający współpracę z pozostałymi partnerami. Katastrofy mogące wystąpić w trakcie trwania masowej imprezy sportowej w dużej skali są na ogół nieskompensowane (trudne do opanowania), gdyż mimo zabezpieczenia medycznego, zanim zostanie zorganizowana odpowiednia pomoc i dotrze ona na miejsce wypadku, upływa zbyt dużo czasu.

Podsumowanie

Jednym z najważniejszych zadań stojących przed organami administracji rządowej i samorządowej (w perspektywie Euro 2012) jest zapewnienie ochrony życia i zdrowia ludności oraz nienaruszalności środowiska w trakcie imprezy. Wymaga to opracowania efektywnych rozwiązań organizacyjnych, operacyjnych oraz logistycznych, umożliwiających szybkie reagowanie na zaistniałe zagrożenia lub sytuację kryzysową. Efektem tych działań musi być system reagowania kryzysowego zawierający elementy profilaktyki, ćwiczeń (przypisanych fazie przygotowania i reagowania), a także zapewniający efektywną koordynację działań ratowniczych prowadzonych przez profesjonalne służby (policję, straż pożarną, służby medyczne, straż miejską oraz innych służb porządkowych) nie tylko na stadionie, ale także poza nim (uliczne bójki kibiców). Służby te muszą nie tylko dobrze znać stadiony, ale także mieć jasne procedury sprawnego działania na powstające zagrożenia. Musimy mieć świadomość, że opracowanie systemu reagowania kryzysowego ma na celu nie tylko określenie działań nastawionych na reagowanie wobec powstałej sytuacji kryzysowej, ale przede wszystkim zapobieganiu jej powstaniu. Przy opracowywaniu takiego systemu – by jeszcze lepiej zabezpieczyć bezpieczeństwo na stadionach – należy korzystać z doświadczeń innych krajów, które już wcześniej doświadczyły sytuacji kryzysowych w trakcie imprez masowych na stadionach i posiadają odpowiednie procedury reagowania, ponieważ kryzys niszczy system lub go weryfikuje i modyfikuje.

Artykuł pochodzi z książki „Bezpieczeństwo Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Euro 2012” redakcja naukowa Krzysztof Liedel, Paulina Piasecka.

fot. mat. prasowe




Publikacja systematyzuje problematykę zagrożeń dla bezpieczeństwa i sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom. Uwzględnia dotychczasowe, międzynarodowe doświadczenia w tym zakresie, regulacje prawne, które trzeba wziąć pod uwagę, analizując funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa podczas Euro 2012 oraz zadania i zakresy odpowiedzialności poszczególnych podmiotów, należących zarówno do sektora publicznego, jak i prywatnego.

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Difin S.A. Difin S.A.

Mikroblogging dla firm

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: