eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa VII 2011

Koniunktura przemysłowa VII 2011

2011-07-25 13:47

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VI 2011


W jednostkach średnich ogólny klimat koniunktury jest oceniany pozytywnie, podobnie jak w czerwcu. Wpływają na to nieco korzystniejsze od formułowanych przed miesiącem przewidywania dotyczące portfela zamówień, a także utrzymujące się optymistyczne prognozy produkcji przy ostrożniejszych niż przed miesiącem ocenach bieżących. Odpowiednie oceny bieżące są pozytywne, lecz ostrożniejsze niż przed miesiącem. Zwiększa się stan zapasów wyrobów gotowych uznawany za nadmierny. Poziom należności rośnie nieco szybciej niż w czerwcu. W jednostkach średnich utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, natomiast odpowiednie przewidywania są optymistyczne, lecz ostrożniejsze od formułowanych w czerwcu. Przedsiębiorcy planują ograniczenie zatrudnienia, nieco większe niż zapowiadali przed miesiącem. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywano w czerwcu.

Przedsiębiorcy z jednostek małych jako jedyni oceniają koniunkturę pesymistycznie, podobnie jak w czerwcu. Oceny portfela zamówień i produkcji są negatywne, gorsze niż przed miesiącem. Utrzymują się pozytywne prognozy portfela zamówień. Przewidywania dotyczące produkcji są nieco lepsze od prognoz formułowanych w czerwcu. Stan zapasów wyrobów gotowych jest oceniany jako wystarczający. W stosunku do ubiegłego miesiąca nieznacznie zwiększa się poziom należności. Jednostki małe nadal sygnalizują trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań. Odpowiednie prognozy są także niekorzystne. Przedsiębiorcy przewidują redukcje zatrudnienia zbliżone do planowanych w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów gotowych mogą nieznacznie rosnąć.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 27 – wzrost o 5 punktów), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 16 – spadek o 4 punkty), urządzeń elektrycznych (plus 15 – spadek o 5 punktów), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 15 – spadek o 5 punktów), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 14 – spadek o 5 punktów). Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 12 – wzrost o 1 punkt), wyrobów tekstylnych (minus 10 – wzrost o 10 punktów), mebli (minus 7 – spadek o 1 punkt), skór i wyrobów skórzanych (minus 6 – wzrost o 6 punktów) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (minus 8 – spadek o 7 punktów).

W lipcu br. 8,1% przedsiębiorców (7,3% w lipcu ub. r.) deklaruje, że nie napotyka barier w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W pozostałych firmach najczęściej zgłaszanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (56% przedsiębiorstw w lipcu br., 58% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (45% przedsiębiorstw w lipcu br., 39% przed rokiem), koszty zatrudnienia (42% przedsiębiorstw w lipcu br., 31% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (41% przedsiębiorstw w lipcu br., 47% przed rokiem). W największym stopniu zmniejszyło się znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem na rynku zagranicznym (z 40% w lipcu ub. r. do 31% w lipcu br.) i niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej, a wzrosło – znaczenie bariery dotyczącej wysokich obciążeń na rzecz budżetu (z 39% w lip-cu ub. r. do 45%).

fot. mat. prasowe

Bariery działalności przemysłowej

Bariery działalności przemysłowej


W lipcu 15% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 72% jako wystarczające, a 13% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 18%, 68%, 14%).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w lipcu br. wynosi 74%, podobnie jak przed rokiem (w kwietniu br. wynosiło 73%). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: metali, pozostałego sprzętu transportowego, maszyn i urządzeń, a spadło – mebli, papieru i wyrobów z papieru, skór i wyrobów ze skór oraz zajmujących się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: