eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podróże służbowe a wydajność pracy

Podróże służbowe a wydajność pracy

2011-07-08 12:12

Przeczytaj także: Czego klienci korporacyjni oczekują od hoteli?


Wpływ podróży służbowych na równowagę między pracą a życiem osobistym
  • Dyrektor dużej firmy odbył w roku średnio 7-8 lotów krajowych oraz -6-7 lotów międzynarodowych.
  • Przeciętny europejski menadżer spędził 13 dni poza biurem w celu odbycia podróży służbowej.
  • 30% europejskich biznesmenów (we Francji 50%) poświęciło w roku 2010 trzy tygodnie na podróże służbowe.
  • Jedna czwarta kadry kierowniczej uważa, że służbowe loty są dla nich stresujące, podczas gdy ich życie rodzinne cierpi z tego powodu.
  • Jedna na 10 osób badanych podaje, że z powodu podróży służbowej nie była obecna na swojej rocznicy ślubu. Taki sam procent ankietowanych nie brał udziału w urodzinach własnego dziecka.

Na płaszczyżnie społeczno-ekonomicznej, badania pokazują również zmianę nastawienia do podróży służbowych. Jeszcze dziesięć lat temu, podróże takie były postrzegane jako symbol wysokiego statusu danej osoby w hierarchii organizacji, gdyż wyłącznie najwyższa kadra menadżerska mogła latać po świecie na na koszt firmy. Kiedy loty staniały, coraz więcej mendżerów średniego szczebla, a nawet młodszych pracowników wysyłano w świat w biznesowych celach, a tym samym podróże służbowe zaczęły tracić swój blask.

"Kadra kierownicza w Europie podróżuje obecnie więcej niż kiedykolwiek, co ma wpływ nie tylko na ich wydajność w pracy, ale także życie rodzinne” - mówi Chris Prowse, Dyrektor Zarządający Polycom w Polsce.

„Przedsiębiorstwa analizując koszty swoich inwestycji i śledząc zwrot z inwestycji w podróże służbowe powinny zastanowić się czy przy obecnym poziomie technologicznym obowiązki zarówno zawodowe jak i rodzine muszą cierpieć z powodu służbowego wyjazdu” - wyjaśnia Chris Prowse. „Dużo podróżuję i mam wiele własnych doświadczeń. Na przykład, zimą zeszłego roku z powodu opadów śniegu na niemal 3 dni utknąłem na lotnisku w Warszawie. Bez większych problemów kontynuowałem pracę kontaktując się ze współpracownikami, jak i klientami, partnerami poprzez maile i wideokonferencje z mojego laptopa. Ciężko było natomiast było pogodzić się z myślą, że nie zdążę na święta, na które tak czekają moje dzieci. Możliwość prowadzenia wideo rozmowy staje się synonimem efektywnego menedżera, a nie bilet biznes klasy w kieszeni” - dodaje Prowse.

Podsumowując, kontrast wykazany w badaniu między obniżającymi się korzyściami służbowych wojaży oraz narastajacym niezadowoleniem kadry kierowniczej z częstego podróżowania wpisanego w aktualny model prowadzenia działalności biznesowej, wykazuje potrzebę zmiany sposobu myślenia i funkcjonowania przedsiębiorstw na międzynarodową skalę. Dostępne powszechnie rozwiązania wideokonferencyjne mogą pomóc w rozwoju lepszego modelu biznesu, gdzie przedsiębiorstwa są w stanie radykalnie ograniczyć koszty, zarówno finansowe, jak i osobiste, podróży służbowych. Badanie jest kolejnym potwierdzeniem, że firmy odniosą znaczące korzyści na wielu płaszczyznach jeśli postawią na wideokonferencje.

Informacje o badaniu
W styczniu i lutym 2011, firma Polycom zleciła Coleman Parkes wykonywanie badań dotyczących opinii wyższej kadry kierowniczej w Europie na temat podróży służbowych. Ankietowano po sto menadżerów wyższego szczebla w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Rosji, łącznie przeprowadzono 400 wywiadów.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: