eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2011

2011-07-05 13:03

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2011


fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczne indeksy czynników

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeks finansów kwartalny uległ lekkiemu pogorszeniu do 44 pkt. z powodu przyhamowania realnej podaży kredytu, co ma związek ze wzrostem inflacji i stopy procentowej. Indeks roczny natomiast pozostał bez zmian na poziomie 48 pkt. Przedsiębiorstwa wykazują dobre wyniki finansowe, a po rekordowym zysku w ub. kwartale również wyniki za bieżący kwartał nie powinny być wiele gorsze, o czym świadczą szybko rosnące ich depozyty. Niepokoi więc nadal nadmierna płynność, która od dwóch lat nie maleje i świadczy o marnotrawstwie zakumulowanych środków finansowych, jakby brakowało pomysłu, w co inwestować. Jednak indeks roczny wyższy od kwartalnego wskazuje na oczekiwanie poprawy tej sytuacji, co koresponduje z obserwowaną od trzech miesięcy, a nie notowaną od półtora roku, dynamiką kredytu korporacyjnego. W tym kontekście niepokoją podwyżki stóp procentowych.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny roczny pozostał na poprzednim poziomie 46 pkt., ale indeks kwartalny obniżył się o dwa punkty do 42 pkt. Indeksy te znowu znajdują się poniżej połowy skali. Przyczyną są inflacja oraz bezrobocie, oba wskaźniki pozostające na wysokim poziomie z małymi szansami na znaczną redukcję do końca roku. Niepokojem napawa też stan deficytu budżetowego. Utrzymaniu go pod kontrolą pomaga obecnie wysoka inflacja i wzrost gospodarczy, ale w tej sytuacji dużym czynnikiem niepewności makroekonomicznej jest sytuacja na międzynarodowych rynkach finansowych wynikająca z nadmiernego zadłużenia niektórych członków strefy euro.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny pozostał na poprzednim poziomie 49 pkt, natomiast indeks roczny podniósł się o trzy punkty do 52 pkt, czyli pozostają wokół połowy skali. To oznacza stabilną ocenę perspektywy rozwoju sytuacji na scenie politycznej do końca roku.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeksy szczegółowe


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: