eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Uczelnie niepubliczne w Polsce mają 20 lat

Uczelnie niepubliczne w Polsce mają 20 lat

2011-07-06 00:15

Uczelnie niepubliczne w Polsce obchodzą w tym roku jubileusz XX-lecia powstania. Patronat nad obchodami jubileuszu objął prezydent RP, Bronisław Komorowski. W Polsce istnieje obecnie 320 uczelni niepublicznych, w tym 15 akademickich (posiadających uprawnienia doktorskie). W uczelniach tych studiuje łącznie 580 tys. osób, czyli 32 procent wszystkich studentów w Polsce - podaje "Raport 20-lecia uczelni niepublicznych w Polsce", przygotowany przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" i Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich.

Przeczytaj także: Szkoły wyższe w Polsce

Rozwój wyższego szkolnictwa niepublicznego jest jednym z największych osiągnięć polskiej transformacji ustrojowej. Ale obecnie uczelnie te stanęły obecnie wobec zagrożeń i wyzwań, związanych przede wszystkim z nadchodzącymi latami niżu demograficznego, do których przezwyciężenia niezbędna jest aktywna pomoc państwa – to jeden z głównych wniosków „Raportu 20-lecia uczelni niepublicznych w Polsce”, przygotowanego przez Fundację Edukacyjna „Perspektywy” i Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich.

W Polsce istnieje obecnie 320 uczelni niepublicznych, w tym 15 akademickich (posiadających uprawnienia doktorskie). W uczelniach tych studiuje łącznie 580 tys. osób, czyli 32 procent wszystkich studentów w Polsce.

W latach 1991-2011 uczelnie niepubliczne wykształciły ponad 1 mln 574 tys. absolwentów.

Własne obiekty dydaktyczne tych uczelni mają powierzchnię przekraczającą 1,5 mln m. kw., co oznacza, że można byłoby rozmieścić w nich 113 uczelni o wielkości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Biblioteki uczelni niepublicznych zgromadziły 5 mln 605 tys. woluminów (dla porównania: Biblioteka Jagiellońska posiada ich 4 mln 852 tysięcy).

Stypendia wypłacane są 119 tys. studentów, w tym stypendia naukowe otrzymuje ponad 64,8 tys. studentów.

Autorzy raportu podkreślają, że 20 lat funkcjonowania uczelni niepublicznych w Polsce to historia przełamania monopolu państwa na kształcenie wyższe. Jedną z głównych zasług tych uczelni jest stworzenie możliwości uzyskania wyższego wykształcenia tym studentom, którzy wcześniej nawet nie pomyśleliby o studiach oraz w rozbudzeniu ambicji i chęci zdobywania wykształcenia wyższego.

Ale są to również lata walki tych uczelni o zrównanie praw studentów z uczelni publicznych i niepublicznych w zakresie finansowania ich studiów w trybie stacjonarnym. Pozytywne rozstrzygnięcie tych starań jest jeszcze przed nami.

Raport prezentuje pełny obraz niepublicznego sektora szkolnictwa wyższego i pozwala dokonać oceny jego stanu na kolejnych etapach rozwoju. Dostarcza także maturzystom i ich rodzicom w okresie rekrutacji do szkół wyższych pełną informację o możliwościach studiowania w tych uczelniach i ich walorach edukacyjnych.

"W Polsce istnieje 320 uczelni niepublicznych, w tym 305 to uczelnie zawodowe, 15 - uczelnie akademickie. 135 z nich posiada uprawnienia magisterskie i doktorskie" – przedstawił informacje zawarte w raporcie Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Łącznie uzyskały one uprawnienia do kształcenia na 1623 kierunkach studiów (na jedną uczelnię średnio przypada 5,1 kierunku), w tym na 295 kierunkach magisterskich.

Aktualnie jest w Polsce 15 niepublicznych uczelni akademickich, które mają prawo do nadawania stopnia doktora w 13 różnych dyscyplinach. 4 spośród nich mają prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego.

W uczelniach niepublicznych studiuje obecnie 580 tys. studentów, czyli 32 proc. wszystkich studentów w Polsce, w tym w trybie stacjonarnym – 98 tys. osób. Na studiach magisterskich kształci się 129 tys. studentów, w tym 18,5 tys. na studiach stacjonarnych.

W roku akademickim 2009/2010 przyjęto na studia 176 tys. osób, w tym na studia stacjonarne 28 tys. osób (z tego na studia II stopnia 43 tys. studentów). Z danych zebranych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wynika, że było to o 33 tys. mniej niż w roku akademickim 2008/2009.
Przeczytaj także: Uczelnie wyższe oblężone Uczelnie wyższe oblężone

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: