eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Uczelnie niepubliczne w Polsce mają 20 lat

Uczelnie niepubliczne w Polsce mają 20 lat

2011-07-06 00:15

Przeczytaj także: Szkoły wyższe w Polsce


W roku akademickim 2010/2011 uczelnie niepubliczne przyjęły 168 394 studentów, w tym 28 639 na studia stacjonarne, czyli o ok. 8 tys. studentów mniej w stosunku do roku 2009/2010.

Na 15 niepublicznych uczelniach akademickich kształci się obecnie 108 505 studentów, z czego w trybie stacjonarnym studiuje 24 333 osób. 37 951 studentów kształci się na studiach magisterskich. W roku akademickim 2009/2010 przyjęto na studia w niepublicznych uczelniach akademickich 30 315 osób, w tym 7108 na studia stacjonarne.

W roku akademickim 2010/2011 w uczelniach niepublicznych studiowało 6254 studentów obcokrajowców.

Jednocześnie byt i bogaty dorobek uczelni niepublicznych jest zagrożony. Nie tylko z powodu niżu demograficznego, ale również nieprzychylnej dla tych uczelni nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym (z 2011 r.), w tym na przykład decyzji o jednoetatowości nauczycieli akademickich, z krótkim vacatio legis, a przede wszystkim odsuwaniu przez państwo decyzji o zrównaniu praw studentów uczelni niepublicznych z publicznymi w zakresie finansowania nich studiów w trybie stacjonarnym.

Dlatego prof. dr hab. Waldemar Tłokiński, przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich i rektor Ateneum – Szkoły Wyższej w Gdańsku mimo znowelizowania ustawy o szkolnictwie wyższym jest zdania, że zmiany w szkolnictwie wyższym powinny zacząć się od przyjęcia jednej strategii rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce, która powinna nakreślić perspektywy szkół na najbliższe 10 lat, a dopiero później przeprowadzać istotne zmiany w szkolnictwie wyższym. MNiSW wybrało jednak inną kolejność (najpierw nowelizacja, potem strategia i nowa ustawa), co jego zdaniem nie uwzględni problemów, jakie pisze życie.

Niestety, kilka prób dotarcia rektorów z argumentami uwzględniającymi prawa niepublicznych szkół wyższych, skończyło się niczym, choć na skutek decyzji premiera Donalda Tuska powstał zespół (w 2009 r.), który miał przygotować korzystniejsze dla tych uczelni postulaty.

"Szkoda naszego potencjału,tym bardziej, że po niżu demograficznym zawsze przychodzi wyż i za kilkanaście lat może być problem ze znalezieniem miejsca na studiach, jeśli rząd nie zrobi nic, by uchronić ten bezprecedensowy dorobek polskiego środowiska akademickiego" – mówi prof. dr hab. Jerzy Malec, honorowy przewodniczący KRZaSP oraz rektor Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego.

Warto wiedzieć
  • Uczelnia akademicka (publiczna lub niepubliczna) to uczelnia, która ma prawo nadawania stopnia doktora.
  • Uczelnia zawodowa prowadzi studia do poziomu magistra. Część uczelni zawodowych kształci tylko do poziomu licencjata lub inżyniera.

Przeczytaj także: Uczelnie wyższe oblężone Uczelnie wyższe oblężone

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: