eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a IKE, IKZE i PPE

Polacy a IKE, IKZE i PPE

2011-07-01 11:38

Przeczytaj także: Kupno mieszkania i oszczędzanie na emeryturę: sfera marzeń dla młodych?


fot. mat. prasowe

Czy, gdyby Pana(i) pracodawca lub przyszły pracodawca zamiast podwyżki zaoferował Panu(i) uczestnict

Czy, gdyby Pana(i) pracodawca lub przyszły pracodawca zamiast podwyżki zaoferował Panu(i) uczestnictwo w Pracowniczym Programie Emerytalnym, to skorzystał(a)by Pan(i) z niego, czy też nie?

Wyniki badania pokazują, iż zainteresowani uczestnictwem w PPE stanowią znacznie mniejszą grupę badanych (19%) niż osoby, które nie zgodziłby się na rezygnację z podwyżki w zamian za uczestnictwo w PPE (42%).

Analizy pokazują, iż we wszystkich grupach społeczno-demograficznych zwolennicy otrzymania podwyżki od pracodawcy dominują nad osobami, które skłonne byłyby zrezygnować z podwyżki, gdyby pracodawca w zamian zaproponował im uczestnictwo w Pracowniczym Programie Emerytalnym. Największy odsetek skłonnych zrezygnować z podwyżki na rzecz uczestnictwa w PPE jest wśród badanych poniżej 25 roku życia (32%), jednak nawet w tej grupie wiekowej większa część (39%) wolałaby otrzymać podwyżkę. Im starsza grupa wiekowa, tym odsetek deklarujących zainteresowanie udziałem w PPE jest mniejszy.

Podsumowanie

Zainteresowanie Polaków dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę nie jest duże. Wskazuje na to relatywnie niska skłonność do rezygnacji z ewentualnej podwyżki wynagrodzenia na rzecz udziału w Pracowniczym Programie Emerytalnym oraz niezbyt duże zainteresowanie oszczędzaniem przy pomocy Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Jednym z powodów braku zainteresowania oszczędzaniem w IKZE może byd niska wiedza Polaków o tym produkcie.

Potencjalnych zainteresowanych oszczędzaniem w IKZE najwięcej jest wśród osób dobrze sytuowanych oraz najmłodszych roczników badanych. Za atrakcyjnością tego produktu dla potencjalnych klientów przemawiać może ulga podatkowa.

Częstsze wskazywanie IKZE niż IKE jako produktu bardziej atrakcyjnego oraz skłonność do wybierania natychmiastowej podwyżki wynagrodzenia zamiast udziału w PPE wydają się wskazywać, że obecnie dla polskiego społeczeństwa korzyści, które można osiągnąć w krótkim terminie (podwyżka wynagrodzenia, ulga podatkowa od bieżących dochodów) mają większe znaczenie, niż gromadzenie dodatkowych oszczędności na przyszłą emeryturę.

„Wyniki badania niestety potwierdzają to, o czym powszechnie wiadomo. Polacy nie są obecnie skłonni do przeznaczania dodatkowych środków na zabezpieczenie swojej przyszłej emerytury. Jak widać nie zmienia tego nawet, przynajmniej w deklaracjach, konstrukcja nowego produktu IKZE, wyposażonego w ulgę podatkową. Na pewno potrzebna jest szersza kampania edukacyjna na ten temat. Warto również zastanowić się nad mechanizmami pobudzającymi Pracownicze Programy Emerytalne. Ich odpowiedniki w krajach Europy Zachodniej cieszą się duża popularnością i są źródłem istotnej części kapitału emerytalnego.” – mówi Marcin Dyl Prezes Zarządu IZFiA.

Informacje o badaniu
Badanie zrealizowano w dniach 5 – 11 maja 2011 roku na liczącej 1189 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Było ono częścią majowego omnibusa CBOS. Próba została wylosowana z systemu PESEL. Wywiady zrealizowano metodą face-to-face przy zastosowaniu CAPI (Computer Assisted Personal Interviewing).

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: