eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Psychologia w coachingu

Psychologia w coachingu

2011-06-30 13:07

Przeczytaj także: Coaching kadry zarządzającej


…będziesz pomijać etap określania rzeczywistości (R)eality w modelu coachingu GROW. Cel który chcesz osiągnąć w procesie coachingu musi być realistyczny. Istnieją bowiem granice naginania się otoczenia do naszych planów i po ich osiągnięciu raczej ty się złamiesz niż one. Uświadomienie sobie tego w postaci porażki bywa bolesne. Lepiej wiedzieć to z góry.

…będziesz korzystać jedynie z obiektywistycznego sposobu uczenia się – przez własne doświadczenie zmysłowe. To jest dobre, to jest przyjemne, to jest przykre, to jest nudne. Jak wiele zdołasz się nauczyć, doświadczyć, przeżyć, mając do dyspozycji 24 godziny? I tak większość przeżyć będzie dla ciebie niedostępne, ponieważ będziesz się ich bać, nie będziesz ich rozumieć, w ogóle nie będziesz mieć fizycznej możliwości doświadczenia ich. Jeśli jednak dowiesz się, że istnieją także pragmatyczne źródła wiedzy (oparte na znakach i symbolach takich jak pismo) oraz interpretywistyczne źródła wiedzy (analiza wewnętrzna oparta na indywidualnej strukturze myśli, emocji i przeżyć), wtedy zrozumiesz i dowiesz się o wiele więcej. A twoje możliwości działania na przyszłość staną się bogatsze.

…będziesz mieć znikomy pozytywny wpływ na otaczających cię ludzi w domu i w pracy. Istnieją cztery możliwe rodzaje rezultatów każdego działania: skutki fizyczne będące materialną konsekwencją danego działania, skutki psychologiczne (emocje, zmiana obrazu własnej wartości), skutki społeczne (reakcje innych osób, które były świadkami działania lub się o nim dowiedziały od takich świadków) oraz skutki kulturowe (refleksja i wnioski na przyszłość).

Gdy nie wiesz że istnieją wszystkie cztery a tylko np. fizyczne i społeczne, wtedy nie zdajesz sobie sprawy że twój w zamiarze miły gest podkopuje pewność siebie drugiej osoby, że tak naprawdę wyrządzasz drugiej osobie krzywdę. Owszem, każdy jest odpowiedzialny za swoje własne emocje i myśli, ale nie każdy potrafi nimi świadomie zarządzać. Stąd odpowiedzialność spoczywa również na każdym z nas, żeby spróbować przewidzieć jakie reakcje we wszystkich czterech obszarach wywoła dane zachowanie, wypowiedź lub gest (ludzie są zdolni do takiego przewidywania dzięki mózgowi).

To kilka wybranych informacji psychologicznych, które warto znać na własny użytek. Nie trzeba być psychologiem, żeby z nich korzystać we własnym życiu, dla dobra innych i siebie.

fot. mat. prasowe





Więcej wartych przemyślenia teorii i informacji o coachingu, psychologii, uczeniu się, oraz proste ćwiczenia możliwe do wykonania nawet bez pomocy coacha znajdziesz w książce „Psychologia coachingu” Ho Lawa, Sary Ireland, Zulfiego Hussaina (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010).

poprzednia  

1 2

oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN Wydawnictwo Naukowe PWN

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: