eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa VI 2011

Koniunktura przemysłowa VI 2011

2011-06-22 12:46

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2011


W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 9 (w maju plus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 22% ba-danych firm, a jej pogorszenie 13% (w maju odpowiednio 23% i 16%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Odnotowywany jest znaczący wzrost bieżącego popytu i sprzedaży usług, również oceny bieżącej sytuacji finansowej są korzystne (po raz pierwszy od września 2010 r.). Przyszły popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa oceniane są optymistycznie, nieco lepiej niż w maju. Sygnalizowany jest wzrost bieżących i przyszłych cen usług. Liczba zatrudnionych pracowników może rosnąć w dużo szybszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem. Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 9,4% (przed rokiem 7,3%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z: kosztami zatrudnienia (67% w czerwcu br., 58% przed rokiem), niedostatecznym popytem (56% w czerwcu br., 51% przed rokiem), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (50% w czerwcu br., 33% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu), konkurencją firm krajowych (47% w czerwcu br., 36% przed rokiem).

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 (w maju minus 5). Poprawę koniunktury odnotowuje 16% badanych firm, a jej pogorszenie 19% (w maju odpowiednio 16% i 21%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się klimatu koniunktury wynika z pozytywnych, lepszych niż w maju, ocen bieżącego popytu i sprzedaży oraz mniej pesymistycznych – bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej. Prognozy popytu i sprzedaży usług są ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Wzrost bieżących cen utrzymuje się na poziomie z maja, natomiast zapowiadany na najbliższe miesiące wzrost cen może być nieco wolniejszy niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników zbliżony do zapowiadanego w maju. W czerwcu 5,4% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w czerwcu 2010 r. odsetek ten wyniósł 5,7%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z: kosztami zatrudnienia (59% w czerwcu br., 54% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu), konkurencją firm krajowych (53% w czerwcu br., 50% przed rokiem), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (47% w czerwcu br., 42% przed rokiem), niedostatecznym popytem (42% w czerwcu br., 47% przed rokiem).

5. Wskaźnik złożony SI

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) jest w czerwcu negatywny, zbliżony do odnotowanego przed miesiącem, choć nieco lepszy niż przed rokiem.

Składniki diagnostyczne wskaźnika kształtują się na poziomie niższym niż w maju, choć nadal wyższym niż składniki prognostyczne, pozostające na poziomie sprzed miesiąca.

Na poziom wskaźnika syntetycznego wpłynęło pogorszenie jego części składowych dotyczących przetwórstwa przemysłowego i handlu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik złożony i jego dekompozycja na sekcje i na diagnozę/prognozę

Wskaźnik złożony i jego dekompozycja na sekcje i na diagnozę/prognozę

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: