eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy narzekają na wysokie podatki

Polskie firmy narzekają na wysokie podatki

2011-06-21 12:03

Przeczytaj także: Inwestycje przedsiębiorstw będą rosły powoli


fot. mat. prasowe

Wpływ dużych obciążeń podatkowych na uruchomienie i prowadzenie działalności gospodarczej wg liczb

Wpływ dużych obciążeń podatkowych na uruchomienie i prowadzenie działalności gospodarczej wg liczby zatrudnionych

„W opinii badanych przedsiębiorców uruchomienie i prowadzenie działalności gospodarczej najbardziej utrudniają duże obciążenia podatkowe, ogromna liczba aktów prawnych, określających zasady rozwijania działalności gospodarczej oraz brak przejrzystości prawa” – ocenia dr Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan. Narzekają również na wysokie wymagania wynikające z przepisów Kodeksu Pracy i dużą liczbę procedur przy zakładaniu firmy. W najmniejszym stopniu natomiast utrudniają prowadzenie biznesu: konieczność dawania łapówek i „prowizji” przy przetargach, obecność związków zawodowych w zakładzie pracy, brak zróżnicowania regionalnego płacy minimalnej, obecność zorganizowanej przestępczości wymuszającej haracze od właścicieli firm prywatnych czy brak centralnych negocjacji płacowych określających wskaźnik wzrostu płac.

fot. mat. prasowe

Wewnętrzne czynniki, które wpłynęły w przeszłości na rozwój firmy (% firm małych i średnich)

Wewnętrzne czynniki, które wpłynęły w przeszłości na rozwój firmy (% firm małych i średnich)

„Z badania wynika także, że mali i średni przedsiębiorcy rozpoczynali swoją działalność mając pomysł na biznes. Pomogła im w tym dobra koniunktura i rozwój branży, w której działali. Dzisiaj ich celem ciągle jest przetrwanie. Zależy ono nie tylko od dobrej koniunktury i rozwoju branży, w której działają firmy, ale również od stawek VAT, dostępu do finansowania zewnętrznego i zmniejszenia obciążeń administracyjnych” – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Ale model biznesowy, na którym się opierają, aby przetrwać, jest nowoczesny – bazuje na współpracy z klientami, elastyczności w dostosowywaniu się do zmieniającego się rynku i potrzeb klientów oraz na nowych produktach i usługach.

Jednak rozwój małych i średnich firm będzie ciągle „odtwórczy” – tylko dla 0,3 proc. przedsiębiorstw kluczowym czynnikiem mogącym przyspieszyć rozwój są inwestycje w badania i rozwój (dla 3,2 proc. jest to jeden z najważniejszych czynników).

fot. mat. prasowe

Kluczowe zasoby wykorzystywane przez fimę mające wpływ na jej rozwój

Kluczowe zasoby wykorzystywane przez fimę mające wpływ na jej rozwój


Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: