eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Top Employers Europa 2011 - najlepsze praktyki HR

Top Employers Europa 2011 - najlepsze praktyki HR

2011-06-16 12:00

Przeczytaj także: Top Employers 2011 - najlepsze praktyki HR


Steven Veenendal, CEO Instytutu CRF, komentując wyzwania najbliższych lat w obszarze HR, powiedział: „Są trzy podstawowe czynniki, niezbędne, aby sprostać wyzwaniom dzisiejszego rynku pracy: elastyczność, elastyczność i jeszcze raz elastyczność. Co ciekawe, elastyczne podejście do pracowników nabiera innego wymiaru, gdy mówimy o wciąż obecnym na rynku pracy pokoleniu baby boomers, innego, – gdy chcemy utrzymać i zaangażować pokolenie X, jeszcze innego, – gdy zamierzamy przyciągnąć pracowników z pokolenia Y. Przykładowo - 70% pracowników z pokolenia Y planuje min. sześciomiesięczną przerwę w pracy w formie urlopu sabbatical i to już w swoim pierwszym miejscu pracy. Rzecz nie do pomyślenia dla pokolenia X – i na tym właśnie polegają różnice“.

Top Employers planują z wyprzedzeniem zatrudnienie i rozwój pracowników

Praktyki Top Employers w Europie wskazują jednoznacznie na potrzebę tworzenia trzyletnich planów EVP, jeśli firma zatrudnia i planuje zatrudniać profesjonalistów. Takie plany są konieczne, aby utrzymać obecny personel oraz przyciągnąć nowe talenty. Niedobór profesjonalistów na rynku jest szczególnie dotkliwy w Holandii, Belgii i Szwajcarii, gdzie aż 75% firm przewiduje w najbliższym roku braki na stanowiskach przeznaczonych dla specjalistów. Pomimo to 66% wszystkich certyfikowanych w 2011 roku organizacji spodziewa się wzrostu ogólnej liczby zatrudnionych w skali od 1% do 5%.

Plany szkoleń i programów rozwojowych, wymieniane przez Top Employers w Europie, są bardzo zróżnicowane, jednak najczęściej są to programy rozwojowe dla liderów oraz indywidualne programy szkoleniowe.

Dopasować pracę do człowieka, nie odwrotnie

Jest wiele powodów, dla których dotarcie do biura na określoną godzinę i w określone dni tygodnia może być uciążliwe dla pracownika – od trudności z dojazdem, po stan zdrowia czy konieczność opieki nad członkiem rodziny. Zrozumienie okazane pracownikom w takich sytuacjach oraz zaproponowanie im elastycznych warunków pracy jest dla pracodawcy opłacalne – wymiernie wzrasta efektywność pracy i zmniejszają się koszty wynikające z częstych nieobecności w miejscu pracy.

Spośród europejskich Top Employers ponad 90% firm oferuje pracownikom możliwość pracy w niepełnym wymiarze czasu lub akceptuje elastyczny czas pracy. Telepraca i urlop sabbatical znajdują się w ofercie ponad 82% firm. Dwa ostatnie wskaźniki znacznie wzrosły w stosunku do lat ubiegłych – w 2010 roku telepraca była oferowana tylko w 68% firm, a urlop sabbatical jedynie w 54% organizacji certyfikowanych w Europie w 2009 roku jako Top Employers.

Przykłady Polski, Francji oraz Włoch pokazują wyraźny związek między wysokim wskaźnikiem absencji a niewielkim zaangażowaniem pracodawcy w działania prewencyjne (zarządzanie stresem, programy zapobiegające wypaleniu zawodowemu, opieka medyczna w miejscu pracy, itp.). Im mniej wsparcia oferuje się pracownikom w tym obszarze, tym więcej nieobecności w pracy. Na tle innych krajów Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wskaźnik absencji – 6,5% (2009 r.).

poprzednia  

1 2

Flota samochodowa 2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: