eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jest praca we Francji

Jest praca we Francji

2011-05-25 11:51

Jest praca we Francji

Wzrost zatrudnienia pracowników tymczasowych we Francji (w por. do marca 2010) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Liczba ofert pracy we Francji dla polskich fachowców wzrosła o niemal 30% względem poprzedniego roku i ciągle rośnie - podają eksperci rynku pracy z Work Express, agencji, która wysyła polskich pracowników na kontrakty do Francji od 2005 roku.

Przeczytaj także: Rynek pracy dla polskich inżynierów w Niemczech 2013

fot. mat. prasowe

Wzrost zatrudnienia pracowników tymczasowych we Francji (w por. do marca 2010)

Wzrost zatrudnienia pracowników tymczasowych we Francji (w por. do marca 2010)

Wzrost zatrudnienia najwyższy jest w przemyśle (+28,4%), na drugim miejscu plasują się usługi (+10,8%). Zatrudnienie pracowników tymczasowych w handlu i budownictwie wzrosło do 7,8% i 7,4% a w transporcie o ponad 5%, w porównaniu do marca 2010 roku. Regiony najczęściej zatrudniające tymczasowych pracowników z Polski to Centre, Franche-Comté, Kraj Loary, Górna Normandia, Lazurowe Wybrzeże, Rhone-Alpes oraz Bretania.

Zatrudnimy tylko Polaka

Polscy fachowcy budowlani dali się poznać przy okazji budowy terminala na lotnisku de Gaulle’a i tunelu autostrady A1 na północ od Paryża. Uczestniczyli również m.in. w remoncie budynku francuskiego parlamentu, ministerstwa finansów, paryskich komend żandarmerii oraz szpitali.

- Nasza specjalność, czyli „budowlaniec z Polski”, to nad Sekwaną znak jakości i właśnie w branży budowlanej mamy teraz najwięcej ofert pracy. Nasi klienci czasami pół żartem pytają, czy na pewno fachowcy, którzy do nich trafią, są narodowości polskiej, bo inaczej nie złożą kolejnego zamówienia. Pracownicy z innych krajów nie pracują tak wydajnie jak nasi. Ponadto większość naszych specjalistów potrafi wykonać kilka różnych robót. Dobrym przykładem są spawacze – Polacy, z których większość zna kilka technik spawalniczych, więc mogą pracować na różnych odcinkach tego samego projektu – mówi Artur Ragan, rzecznik Work Express.

Nad Sekwaną Polak zarobi więcej niż za Odrą

- Francuskie płace i koszty życia są konkurencyjne, bo zbliżone do niemieckich, ale norma czasu pracy to 152 godziny miesięcznie, a nie 170. Do tego dochodzą jedne z najlepiej płatnych w Europie nadgodzin – twierdzi Michał Soja, menadżer Work Express, agencji pracy tymczasowej z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu projektów europejskich.

Fachowiec znad Wisły we Francji może zarobić do 1900 euro miesięcznie na rękę. Na najwyższe płace w kraju nad Sekwaną mogą liczyć fachowcy, których Francuzi potrzebują najbardziej, a są to: budowniczy tuneli, spawacze, dekarze oraz monterzy rur. Mogą oni liczyć na zarobki od 1600 do 1900 euro netto. Nieco mniej, bo 1500-1600 euro wypłaty otrzyma monter konstrukcji drewnianych oraz lakiernik czy blacharz. Miejsca pracy nad Loarą czekają również na: cieśli, stolarzy, murarzy, operatorów sprzętu ciężkiego, hydraulików, malarzy, tapeciarzy, monterów paneli solarnych oraz elektryków.

fot. mat. prasowe

Stanowiska i stawki oferowane we Francji

Stanowiska i stawki oferowane we Francji

Jak podaje Work Express, Francja oferuje Polakom nie tylko więcej dobrze płatnych posad, ale kusi też urokami życia.

- Budowlańcy pracujący w niewielkiej miejscowości na wybrzeżu atlantyckim poprosili nas pewnego dnia o przeniesienie do miejsca zakwaterowania bliżej oceanu. Zapytaliśmy ich o przyczyny, czy źle im się mieszka w dotychczasowym lokum. Odpowiedzieli, że domek jest w porządku, ale sporo czasu poświęcają na przejazd z kwater na plażę i transportowanie desek jest zbyt kłopotliwe. Przez chwilę zastanawialiśmy się, o jakie deski chodzi, ale wyjaśnili, że po przyjeździe nad Atlantyk zasmakowali w windsurfingu i zaopatrzyli się na miejscu w sprzęt. I stąd prośba – mówi Artur Ragan, rzecznik Work Express, agencji pracy tymczasowej najczęściej rekomendowanej przez polskie i zagraniczne firmy.

Wymagania Francuzów nie takie straszne

Do wyjazdu za chlebem nad Sekwaną zachęcają nie tylko wysokie zarobki, ale też znacznie mniejsze niż gdzie indziej wymagania językowe. Wystarczy już bowiem podstawowa znajomość języka francuskiego. Możliwość porozumienia się z francuskim przełożonym oraz udokumentowane trzyletnie doświadczenie zawodowe pozwoli pracownikowi znad Wisły znaleźć nieźle płatną pracę. Zwłaszcza, że w kompletowanych przez Work Express ekipach budowlanych zwykle jest ktoś biegle mówiący po francusku.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: