eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Techniki prezentacji: kontakt ze słuchaczami

Techniki prezentacji: kontakt ze słuchaczami

2011-04-05 13:19

Przeczytaj także: Techniki prezentacji - pytania i odpowiedzi


Humor


Śmiech rozluźnia atmosferę

Dźwięk śmiechu to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mówca może usłyszeć. Śmiech rozluźnia atmosferę i stwarza dobry kontakt między nim a publicznością, a także między samymi słuchaczami.

Niektórzy ludzie mają naturalną skłonność do posługiwania się humorem w udany sposób. Ale nawet jeśli nie posiadasz tego naturalnego daru, możesz nauczyć się, jak wykorzystywać humor w swoich prezentacjach.

Zwłaszcza w interesach

W życiu biznesowym doświadcza się wielu długich i nudnych prezentacji i odczytów. Jeśli nauczysz się wykorzystywać humor w prezentacjach biznesowych, będziesz miał szansę się wyróżnić. Zdobędziesz uwagę słuchaczy w zupełnie inny sposób niż ci, którzy bez poczucia humoru, sztywno prezentują swoje projekty.

Nie opowiadaj dowcipów

Zauważ jednak, że zastosowanie humoru to nie to samo, co opowiadanie dowcipów. Dowcip może na dobrą sprawę wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Często zdarza się, że wiele osób wśród publiczności słyszało już dany dowcip. Może się też zdarzyć, że nadepniesz komuś na odcisk, jeśli opowiedziany przez ciebie dowcip ośmiesza jakiś kraj, wyznanie lub pogląd. Trudno jest opowiedzieć dowcip tak, aby był on w 100% udany.

Zażartuj z samego siebie

Za to żartowanie z samego siebie nigdy nie jest złe. Publiczność nie lubi mówców, którzy udają wszechwiedzących. Jeśli masz możliwość wykorzystania autoironii i zażartowania z samego siebie, będzie się śmiała także publiczność i poczuje do Ciebie sympatię.

Nigdy nie bądź ironiczny

O ile autoironia jest dobra, to każdy inny rodzaj ironii jest niebezpieczny. Będąc ironicznym, mówisz coś przeciwnego do tego, co masz na myśli. Bycie ironicznym uchodzi, gdy jest się w gronie znajomych i przyjaciół. Oni cię znają. Gdy robisz coś innego niż zwykle, wypowiadasz poglądy, których się po tobie nie spodziewają, dostosują się i zapewne pomyślą, że jest to fajne i zabawne.

Jednak podczas przemowy wygłaszanej przed publicznością, która cię nie zna, ironia może mieć działanie niszczące. Publiczność, albo przynajmniej jej część, może wziąć cię na poważnie, a twoja próba użycia ironii jako żartu może zakończyć się katastrofą. Wystrzegaj się zatem bycia ironicznym.

Odnieś się do samego siebie


Co zrobić, by umiejętnie wpleść humor do swoich prezentacji?

Po pierwsze, zastanów się, czy przydarzyło ci się coś zabawnego. Najlepsze historie to te, które pochodzą z Twojego własnego życia. Pamiętaj jednak, że muszą one w jakiś sposób nawiązywać do tematu. Są ludzie, którzy uważają, że humor jest niepotrzebny. To sprawdza się w jednym wypadku: nieuzasadniony humor jest niepotrzebny. Jednak sensowny humor funkcjonuje jak zastrzyk witamin. Zaskakuje i ożywia słuchaczy oraz nadaje prezentacji nowy wymiar.

Miej oczy szeroko otwarte

Po drugie, zawsze musisz mieć oczy i uszy szeroko otwarte na humor. Humor tkwi często w większej ilości zdarzeń, niż Ci się wydaje. Zastanów się na przykład, co wydarzyło się wczoraj. Gdy ma miejsce jakieś wydarzenie, często w danym momencie nie wydaje się ono zabawne. Kiedy jednak spojrzy się na nie z perspektywy czasu, czasem można dostrzec w nim coś śmiesznego. Przy prawidłowym nastawieniu i zapale do opowiadania, najdziwniejsze sytuacje można przedstawić jako zabawne.

Używaj notatnika

Dobrze jest używać notatnika. Staraj się zapisywać sytuacje, które mogą mieć w sobie cechy humorystyczne, i zachowaj notatnik, abyś mógł wrócić do niego i zaczerpnąć z niego jakąś historię, która będzie pasowała do Twojej prezentacji. Jeśli nie będziesz notował zabawnych wydarzeń, szybko pójdą one w zapomnienie.

Dobrzy mówcy budują sobie w głowie mentalną bibliotekę różnych wydarzeń i potrafią – niezależnie od tego, o czym mówią – znaleźć porywającą czy interesującą sytuację, która będzie nawiązywać do tematu, i przedstawić ją w zabawny sposób.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: