eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Wrzesień 2004

Mapa Rynku Pracy - Wrzesień 2004

2004-11-03 12:47

Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Sierpień 2004


Najbardziej zmalała liczba ogłoszeń zamieszczonych przez firmy logistyczne. Ofert z tego sektora było o 54 mniej niż przed miesiącem. Tym samym udział w rynku ogłoszeń branży logistycznej zmalał o 3 punkty procentowe i wyniósł ostatecznie 6%.

Mniej ofert niż w sierpniu pochodziło od firm z branży edukacyjnej oraz sektora publicznego.

Na stabilnym poziomie kształtowała się liczba ogłoszeń w FMCG (7% udział we wszystkich ogłoszeniach) i motoryzacji (3% udział). W tej ostatniej pogarszają się wyniki sprzedaży w związku z napływem do Polski używanych aut z krajów UE.

Praca - Stanowiska

Na najwięcej ofert pracy we wrześniu po raz kolejny mogli liczyć sprzedawcy. Liczba skierowanych do nich ogłoszeń wzrosła, ale nie był to duży wzrost – kształtował się na poziomie 31 ofert. W efekcie udział procentowy stanowisk sprzedażowych w ogólne liczbie ogłoszeń prasowych zmalał o 4 punkty procentowe w stosunku do sierpnia i wyniósł 37%. Miejsca pracy czekały najczęściej na przedstawicieli handlowych, specjalistów ds. sprzedaży oraz doradców klienta. Sprzedawców poszukiwały głównie firmy działające w branży produkcyjnej oraz sektora FMCG.

Na drugiej pozycji z wynikiem 10% znalazły się stanowiska należące do kategorii rzemiosło, które w omawianym miesiącu zanotowały największy wzrost. Ogłoszeń przeznaczonych dla tej grupy było o 1/3 więcej niż w sierpniu. Najwięcej ofert czekało na pracowników technicznych: techników serwisowych, technologów, monterów, elektroników i mechaników. Wakaty czekały także na frezerów, tokarzy, ślusarzy oraz pracowników ochrony. Firmy poszukiwały mniej niż w ubiegłych miesiącach pracowników gastronomicznych: kucharzy, kelnerów i personelu kuchennego, niemniej jednak zdarzały się oferty na te stanowiska.

Przybyło ofert pracy dla pracowników produkcyjnych. Wrzesień przyniósł wzrost ich liczby o 86, i wzrost udziału procentowego tej grupy w ogóle ogłoszeń do 9%. Tradycyjnie najwięcej miejsc pracy czekało w tej kategorii na inżynierów różnych specjalności.

W omawianym miesiącu pracodawcy rekrutowali więcej pracowników na stanowiska finansowe i księgowe (wzrost o 59 ofert), informatyczne (wzrost o 48 ofert) , edukacyjne (wzrost o 24 oferty) i marketingowe (wzrost o 29 ofert).

W porównaniu do sierpnia najbardziej zmalała liczba ogłoszeń dla stanowisk administracyjnych. Udział w rynku ogłoszeń tych stanowisk wyniósł ostatecznie 6%.

Na stabilnym poziomie pozostała liczba ofert dla logistyków (6% wszystkich ogłoszeń), wolnych zawodów (4%).

Niewielki procent dostępnych ogłoszeń prasowych stanowiły propozycje dla pracowników bankowości (2%), ubezpieczeń (1%) oraz manadżerów wyższego szczebla (dyrektorów generalnych i zarządzających) – 1% udziału w rynku ogłoszeń.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: