eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › ATI rośnie w siłę

ATI rośnie w siłę

2004-10-30 13:30

Po przeszło pięciu latach ATI Technologies znów wyprzedziło swojego największego konkurenta na rynku kart graficznych – wynika z najnowszego raportu Mercury Research. Ogromny wzrost sprzedaży w trzecim kwartale sprawił, że ATI posiada obecnie większy udział w rynku, niż nVidia.

Przeczytaj także: Fuzja ATI i AMD korzystna dla Nvidii

Według danych Mercury Research, w trzecim kwartale 2004 udział ATI w rynku układów graficznych wyniósł 27%. W tym samym okresie nVidia kontrolowała 15% rynku. Statystyka uwzględnia wszystkie systemy graficzne – nie tylko dedykowane karty, ale także chipsety ze zintegrowanym rdzeniem graficznym. Z tego względu liderem według klasyfikacji Mercury Research został Intel, kontrolujący aż 39% sprzedaży.

W segmencie kart graficznych dla komputerów stacjonarnych ATI posiada aż 55% udziałów w rynku, podczas gdy nVidia 42%. ATI jest też liderem rynku układów graficznych dla komputerów przenośnych, kontrolując 59% sprzedaży (nVidia – 37%). W zasadzie w większości segmentów rynku ATI zdecydowanie zwiększyło swą sprzedaż, powodując kilkunastoprocentowe spadki w udziałach nVidii. Przyczyną takiego stanu rzeczy w dużej mierze jest powodzenie układów z serii ATI Radeon 9800 oraz 9600, które więcej niż udanie rywalizowały z produktami nVidia GeForce FX.

Pod względem finansowym jednak nie tylko ATI, ale i nVidia nie ma podstaw, by narzekać. Rynek układów graficznych rozwija się bowiem wyraźnie - wzrost sprzedaży napędza głównie rynek gier. I tak w czwartym kwartale podatkowym zakończonym 31 sierpnia ATI zanotowało sprzedaż na poziomie 572,2 mln USD, co oznacza ponad 50-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku 2003. Również nVidia zapowiada, że raport finansowy za aktualny kwartał przyniesie informacje o sprzedaży na poziomie 510-515 mln USD, a więc wyższym, niż przed rokiem.

oprac. : 4Press

Przeczytaj także

Smartphones i PDA w Europie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: