eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Urząd górniczy nad morzem. Zajmie się m.in. gazem łupkowym

Urząd górniczy nad morzem. Zajmie się m.in. gazem łupkowym

2015-03-29 21:21

Urząd górniczy nad morzem. Zajmie się m.in. gazem łupkowym

W Gdańsku powstanie nowy Okręgowy Urząd Górniczy © Jaroslaw Grudzinski - Fotolia.com

W Gdańsku powstanie Okręgowy Urząd Górniczy. Minister środowiska Maciej Grabowski podpisał rozporządzenie w sprawie utworzenia nowego okręgowego urzędu górniczego. Nowy urząd będzie tym samym jedenastym OUG działającym w kraju.

Przeczytaj także: Specustawa ułatwi wydobycie gazu łupkowego

Gdańsk przejmie część terenu Poznania

Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku swoją działalność rozpocznie od 1 kwietnia 2015 r. Będzie nadzorował firmy prowadzące prace geologiczne oraz eksploatację kopalin na terenie województw pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego, a także na obszarach morskich. Dotychczas ten obszar był nadzorowany przez Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu. Tym samym OUG w Poznaniu będzie teraz obejmował trzy województwa zamiast dotychczasowych pięciu.

W tle gaz łupkowy

Utworzenie OUG w Gdańsku jest związane z rosnącym zakresem prac geologicznych oraz eksploatacją węglowodorów (w tym gazu łupkowego) oraz działalnością związaną z podmorskimi złożami ropy naftowej i gazu ziemnego. W północnym regionie kraju firmy poszukujące gazu wykazują się też największą aktywnością, co było kolejną przesłanką do utworzenia lokalnego OUG.

W OUG w Gdańsku będzie zatrudnionych 16 osób. Urząd swoim nadzorem obejmie ok. 880 zakładów górniczych oraz firm prowadzących rozpoznawanie i poszukiwanie węglowodorów płynnych i gazowych. Niektórzy pracownicy zostaną przeniesieni do nowego urzędu z innych jednostek nadzoru górniczego.

Obecnie działa 10 okręgowych urzędów górniczych, znajdujących się w Gliwicach, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Krośnie, Lublinie, Poznaniu, Rybniku, Warszawie i Wrocławiu. Gdański będzie jedenastym. Urzędy okręgowe podlegają Wyższemu Urzędowi Górniczemu, z siedzibą w Katowicach. Oprócz wymienionych placówek, działa jeszcze Specjalistyczny Urząd Górniczy (również w Katowicach).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Carmino / 2015-03-31 13:02:02

    Mam nadzieję, że ten urząd przysporzy się do przyspieszenia prac nad wydobyciem łupków. Energia z tego surowca jest nam potrzebna, powinniśmy wkładać więcej wysiłku w jego poszukiwania i wydobycie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: