eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czynniki kształtujące rynek nieruchomości do 2020 r.

Czynniki kształtujące rynek nieruchomości do 2020 r.

2011-03-01 00:10

Przeczytaj także: Sytuacja na rynku nieruchomości 2009


Warto także zwrócić uwagę na zmieniające się funkcje, które spełniają mieszkania. Coraz częściej mieszkanie to nie tylko oaza wypoczynku ale także miejsce pracy. Rozwój technologii IT, możliwość utrzymywania globalnych kontaktów pozwalają na wykonywanie pracy w dowolnym miejscu. Być może za kilkanaście lat projektując nowe mieszkania architekci będą musieli uwzględniać ten nowy rodzaj potrzeb.

Będzie nas coraz mniej

Z dwoma wyżej omówionymi grupami czynników mających wpływ na sytuację społeczno - gospodarczą a co za tym idzie stan rynku nieruchomości, wynika trzecia grupa – czynniki demograficzne.

Czynniki demograficzne, w dłuższej perspektywie czasowej, mają znaczenie największe w kontekście oddziaływania na rynek nieruchomości. O ile bowiem koniunktura rynkowa ulega cyklicznym zmianom a trendy społeczne zmieniającym się tendencjom, zmiany demograficzne następują wolniej a ich odwrócenie wymaga czasu liczonego w pokoleniach.

Jednym z głównych czynników natury demograficznej jest szybko postępujące starzenie się społeczeństwa.

fot. mat. prasowe

Procentowe zmiany udziału grupy wiekowej 60+ w całkowitej liczbie mieszkańców Polski w latach 2010

Procentowe zmiany udziału grupy wiekowej 60+ w całkowitej liczbie mieszkańców Polski w latach 2010 - 2020


Według danych GUS w 2020 roku liczba osób w wieku powyżej 60 lat, osiągnie poziom 8 367 tys. i będzie większa niż obecnie o blisko 2mln osób. To ogromna rzesza ludzi, których zachowania na rynku nieruchomości w istotny sposób mogą kształtować sytuację. Może to na przykład oznaczać, że mieszkania zajmowane przez ludzi starszych staną się zbyt duże i zbyt kosztowne w utrzymaniu. Z tego też powodu wejdą do obrotu na rynku nieruchomości.

Wspomniane, stałe lub czasowe, wyjazdy za granicę oraz rosnąca liczba rozwodów wpłyną na osłabienie więzi społecznych. Rosnące koszty związane z prowadzeniem wieloosobowego gospodarstwa domowego powoduje wzrost liczby osób mieszkających samotnie. Także i ten czynnik może zwiększyć zainteresowanie klientów mniejszymi powierzchniami mieszkalnymi.

Maleć będzie liczba gospodarstw domowych, w których mieszka więcej niż 2 osoby. Do roku 2035 ubędzie 500tys. gospodarstw trzyosobowych natomiast liczba gospodarstw cztero- i pięcioosobowych zmniejszy się odpowiednio o 300 i 100tys. Jednocześnie największy wzrost zanotujemy w przedziale gospodarstw jednoosobowych, których liczba w tym samym czasie wzrośnie aż o 800tys.

Te zmiany mogą oznaczać, że już za kilka lat jeszcze bardziej niż ma to miejsce dzisiaj, wzrośnie popularność mieszkań jedno i dwupokojowych. Natomiast większe powierzchnie mieszkaniowe zarezerwowane będą dla zamożnej części naszego społeczeństwa. Oczekiwać należy także zmian w jakości wyposażenia i zagospodarowania przestrzeni mieszkalnych.

Jutro w nieruchomościach oznaczać będzie zarówno zmiany ilościowe jak i jakościowe. Przede wszystkim jednak trzeba mieć nadzieję, że mieszkania będą osiągalne dla znacznie większej części społeczeństwa.

Jarosław Mydlarczyk

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: