eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Drukarki laserowe HP - 20 lat historii

Drukarki laserowe HP - 20 lat historii

2004-10-12 00:42

Przeczytaj także: Nowe drukarki laserowe HP typu "Plug and Print"



Niewielka zmiana, wielki przełom
Przełom nastąpił w momencie pojawienia się kasety drukującej HP, która umożliwiła miniaturyzację urządzeń kserograficznych. Drukarki o wysokiej jakości druku stały się nie tylko dostatecznie małe, aby zmieścić się na biurku, ale także łatwe w obsłudze i konserwacji.

Masowy rynek drukarek stał się rzeczywistością dzięki trzem dalszym rozwiązaniom:
- stworzonemu przez HP językowi PCL (Printer Control Language), który udostępniał zestaw prostych poleceń do sterowania drukarką i został później wzbogacony o obsługę wielu czcionek i funkcji,
- przygotowanym przez firmę Microsoft sterownikom drukarek HP do systemu operacyjnego MS-DOS, które otworzyły przed nowymi urządzeniami olbrzymi rynek komputerów PC,
- interfejsom otwartym, dzięki którym drukarki LaserJet, opracowane pierwotnie z myślą o komputerze HP3000, stały się zgodne z niemal wszystkimi komputerami.

Historia druku laserowego to nieustanne wprowadzanie kolejnych nowatorskich rozwiązań. Od 1984 r., czyli od momentu pojawienia się na rynku pierwszej drukarki HP LaserJet Classic, każdy nowy model zapewniał bogatszą funkcjonalność za coraz niższą cenę. Najpierw rozszerzono wybór krojów czcionki, co pozwoliło firmom wyróżniać swoje dokumenty za pomocą logo, elementów graficznych i czcionek. Dokumenty firmowe można już było w pełni dostosowywać do potrzeb, a jedna drukarka potrafiła wydrukować dosłownie wszystko: od nagłówka listu aż po arkusz kalkulacyjny.

Później przyszła kolej na drukowanie sieciowe, które umożliwiło zdalne zarządzanie, elastyczne przenoszenie zadań drukowania z jednego urządzenia na drugie oraz obniżenie kosztów konserwacji.

Wkrótce potem nastał czas druku kolorowego, dzięki któremu wszystkie firmy, duże i małe, zyskały możliwość samodzielnego publikowania dokumentów i wykonywania zadań typu DTP.

Kamienie milowe
· HP LaserJet Plus, 1985 r. - język PCL 4 nowej generacji, oferujący obsługę nowych krojów czcionki i wyróżnień, np. pogrubienia i kursywy.
· HP LaserJet II, 1987 r. - pierwsza na świecie drukarka laserowa przeznaczona na rynek masowy i pierwsza, która drukowała strony we właściwej kolejności.
· HP LaserJet IID, 1988 r. - pierwsza drukarka laserowa zapewniająca druk dwustronny.
· HP LaserJet IIP, 1990 r. - pierwsza na świecie "osobista" drukarka laserowa.
· HP LaserJet IIISi, 1991 r. - pierwsza na rynku drukarka sieciowa.
· HP Color LaserJet, 1994 r. - pierwsza na świecie kolorowa drukarka laserowa.
· HP LaserJet 8500, 2000 r. - pierwsza na świecie drukarka dostosowana do komunikacji internetowej.
· HP Color LaserJet 4600, 2002 r. - pierwsza na świecie kolorowa drukarka z pionowym mechanizmem laserowym typu inline.
· HP LaserJet 1010, 2003 r. - najmniejsza drukarka laserowa na świecie.

Kluczowy element
Najważniejszym rozwiązaniem wprowadzonym w drukarkach LaserJet była łatwa do wymiany kaseta drukująca, która zapewniła atrakcyjność tych urządzeń na rynku masowym. Wymiana kasety drukującej nie jest odpowiednikiem transfuzji krwi, a raczej zamontowania całkiem nowego serca.

Kaseta drukująca HP LaserJet to autonomiczny system elektrostatycznego przetwarzania obrazu. System ten zamienia każde urządzenie LaserJet w "inteligentne" rozwiązanie do druku i obróbki obrazu.

"U podstaw sukcesu drukarek HP LaserJet leżą prace badawczo-rozwojowe, jakie wykonaliśmy przy opracowywaniu kasety drukującej. To właśnie przy jej budowie zastosowaliśmy setki opatentowanych technologii i naszych oryginalnych opracowań naukowych. To ona stanowi kluczowy element każdej drukarki" - powiedział Marcin Adamski, category manager HP Polska.

Idealny obraz
Kaseta drukująca składa się z wielu elementów, a większość z nich jest ruchoma i zużywa się: rolki ładujące i utrwalające, zgarniacze i bęben światłoczuły z organicznego fotoprzewodnika, na którym obraz jest tworzony i chwilowo przechowywany. Pokrywająca bęben substancja światłoczuła jest rozładowywana światłem lasera, co powoduje powstawanie na niej matrycy, do której przylegają cząsteczki tonera przenoszone następnie na papier.

Wymiana kasety drukującej zapewnia nie tylko utrzymanie precyzji i powtarzalności odwzorowania obrazu, ale też zastąpienie najważniejszych części mechanicznych drukarki nowymi i wydłużenie w ten sposób czasu jej eksploatacji.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: