eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Kraków: uruchomiono superkomputer. Jeden z potężniejszych w Europie

Kraków: uruchomiono superkomputer. Jeden z potężniejszych w Europie

2015-04-28 15:18

Kraków: uruchomiono superkomputer. Jeden z potężniejszych w Europie

Kraków: uruchomiono najszybszy w Polsce superkomputer © alehdats - Fotolia.com

W Krakowie uruchomiono najszybszy w Polsce superkomputer. Prometheus jest jednym z najszybszych superkomputerów w Europie i na świecie. Superkomputer, zbudowany przez firmę Hewlett-Packard, jest pierwszą w Europie konstrukcją opartą o bezpośrednie chłodzenie wodą.

Przeczytaj także: Drukarka HP Photosmart z ekranem LCD

Gdański superkomputer Tryton palmy najszybszego komputera w Polsce nie dzierżył długo. Tryton, uruchomiony na początku marca 2015 na Politechnice Gdańskiej, został pokonany przez superkomputer Prometheus uruchomiony w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Koszt urządzenia, zbudowanego przez firmę Hewlett-Packard, wyniósł 41 mln zł

Teoretyczna moc obliczeniowa superkomputera Prometheus wynosi 1,658 Pflops (Petaflops), co plasuje urządzenie na liście TOP500 wśród 30. najszybszych komputerów na świecie i 12. w Europie. Zastosowanie innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia wodą procesorów i modułów pamięci operacyjnej sprawiło, że krakowski superkomputer jest także jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów na świecie. Chłodzenie cieczą umożliwiło ponadto osiągnięcie bardzo wysokiej gęstości instalacji 144 serwerów obliczeniowych w pojedynczej szafie. Dzięki temu ważąca ponad trzydzieści ton część obliczeniowa mieści się tylko piętnastu szafach, na powierzchni 13 m.kw.

Prometheus składa się z 1.728 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią InfiniBand o przepustowości 56 Gbit/s. Superkomputer zawiera 41 tys. 472 rdzeni obliczeniowych (procesorów Intel Haswell), dysponuje 216 TB sumarycznej pamięci operacyjnej w technologii DDR4 oraz dwoma systemami plików o łącznej pojemności 10 PB i szybkości dostępu 180 GB/s.

Prometheus będzie służył naukowcom z różnych dziedzin – chemii, fizyki, astrofizyki, biologii, energetyki czy nanotechnologii, m.in. przy realizacji dużych projektów naukowych.
Przeczytaj także: HP reorganizuje zatrudnienie HP reorganizuje zatrudnienie

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: