eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Energetyka i ciepłownictwo najbardziej atrakcyjną branżą

Energetyka i ciepłownictwo najbardziej atrakcyjną branżą

2013-02-27 10:32

Energetyka i ciepłownictwo najbardziej atrakcyjną branżą

Energetyka najbardziej atrakcyjną branżą © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W dobie stagnacji gospodarczej przedsiębiorcy rywalizują o najlepszych kandydatów, dzięki którym skuteczniej poradzą sobie z wyzwaniami rynku. W tej konkurencji o talenty wygrają ci pracodawcy, których wizerunek najlepiej przekona kandydata. Jak wynika z najnowszej edycji badania Randstad Award 2013, aż 68% pracowników byłoby gotowych zmienić pracodawcę ze względu na możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia. Jednakże podjęcie decyzji o zmianie pracy nie sprowadza się do porównania zarobków - ważnym czynnikiem obniżającym chęć do zmiany jest stabilna sytuacja finansowa aktualnego pracodawcy. W świetle wyników badania, idealną branżą dla kandydatów jest energetyka-ciepłownictwo, kojarzona zarówno z wysokimi zarobkami, jak i stabilnym zatrudnieniem.
Wizerunek pracodawcy, czyli rywalizacja o kandydata w czasie dekoniunktury?

Okres dekoniunktury gospodarczej, postrzeganej przez słabnące wskaźniki PKB czy rosnące bezrobocie, nie oznacza, że rynek pracy pogrąża się w stagnacji. W agencjach zatrudnienia i na portalach ogłoszeniowych panuje ciągły ruch - dla przedsiębiorców jest to czas poszukiwania kandydatów, którzy będą w stanie wpłynąć na poprawę kondycji firmy, wyprowadzić ją z kryzysu czy przygotować na spodziewane trudności.

Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający agencji zatrudnienia Randstad tłumaczy: „W tej konkurencji o talenty kluczowym czynnikiem dla przyciągania kandydatów jest wizerunek pracodawcy, a dokładnie to, jak dana firma jest postrzegana przez potencjalnych pracowników – czy jest atrakcyjnym pracodawcą.”

Tematyce wizerunku pracodawcy oraz czynnikom atrakcyjności pracodawcy w oczach kandydatów do pracy dedykowane jest badanie Randstad Award realizowane przez agencję zatrudnienia Randstad. Jest to największy tego typu międzynarodowy projekt badawczy, zbierający opinie ponad 160.000 osób o grupie największych pracodawców w 18 krajach na całym świecie. Pierwsze wyniki tego badania pokazują, jak wyglądają nasze kryteria decyzji o zmianie pracodawcy w dobie mało optymistycznej sytuacji gospodarczej.

Dlaczego szukamy nowej pracy, a co sprawi, że jej nie zmienimy

Dla zdecydowanej większości badanych Polaków głównym powodem, dla którego zmienia się pracę jest niezadowolenie z aktualnego wynagrodzenia. Aż 68% respondentów przyznaje, że zbyt niskie zarobki są powodem poszukiwania nowego pracodawcy. Postawa ta dotyczy zasadniczo wszystkich odpowiadających – jest niezależna od wieku i wykształcenia. Nieco częściej wskazywali ten czynnik mężczyźni oraz pracownicy produkcyjni, a także pracownicy instytucji pozarządowych.

fot. mat. prasowe

Główne powody rezygnacji z pracy i pozostania u bieżącego pracodawcy

Dla zdecydowanej większości badanych Polaków głównym powodem, dla którego zmienia się pracę jest niezadowolenie z aktualnego wynagrodzenia. Aż 68% respondentów przyznaje, że zbyt niskie zarobki są powodem poszukiwania nowego pracodawcy.


Wynagrodzenie nie jest jednak jedynym czynnikiem, dla którego myślimy o zmianie pracy – ważny jest również brak perspektyw na rozwój zawodowy (23%) oraz nieprzyjazna atmosfera pracy (18%). Możliwość rozwoju zawodowego ma szczególne znaczenie dla kobiet, osób młodych i posiadających wyższe wykształcenie.

fot. mat. prasowe

Energetyka najbardziej atrakcyjną branżą

Na brak zainteresowania kandydatów w tym roku nie powinna narzekać branża energetyka-ciepłownictwo. Sektor ten otrzymał najwyższe noty wśród badanych, którzy identyfikują go zarazem z wysokimi zarobkami (36%), jak i bezpieczeństwem zatrudnienia (32%).


Dla znaczącej grupy badanych rozważania o zmianie pracy są jednak zdominowane obawą przed zburzeniem poczucia własnego bezpieczeństwa. Co drugi respondent przyznaje, że to, co pohamowuje go od zmiany pracy, to komfort wynikający ze świadomości stabilności finansowej aktualnego pracodawcy (50%). Jest to szczególnie ważny czynnik dla mężczyzn oraz osób mniej wykształconych i zajmujących niższe stanowiska. Drugim ważnym aspektem wpływającym na pozostawanie u dotychczasowego pracodawcy jest poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia (37%), które doceniają najbardziej osoby już od pewnego czasu obecne na rynku pracy, w wieku od 35 do 65 lat.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: