eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Nadchodzi superkomputer petaflop

Nadchodzi superkomputer petaflop

2007-08-12 00:11

NCSA National Center for Supercomputing Applications rozpoczyna budowę superkomputera petaflop wykonującego tysiące bilionów operacji na sekundę. Odpowiednie zasoby finansowe zostały właśnie przyznane przez NSB National Science Board w Stanach.
Instalacja powstanie na terenie instytutu w Urbana w stanie Illinois. System został nazwany zgodnie ze wskazówkami NSB „Blue Waters” i ma zostać podłączony online w 2011 roku. Prace będą trwać ponad 4,5 roku, a koszt inwestycji wyniesie 208 milionów dolarów. NCSA ma już na swoim koncie konstrukcję i uruchomienie 2 sierpnia tego roku superkomputera „Abe” o mocy obliczeniowej 0.091 petaflopa, czyli 91 teraflopów, co się równa 91 tyś. gigaflopom. Blue Waters ma być 10 razy mocniejszy.

Projekt zakłada budowę dwóch połączonych systemów. Pierwszy z nich to główny komputer Blue Waters. Drugi to urządzenie, którego zadaniem będzie zlikwidowanie róźnicy pomiędzy dwoma technologiami: HPC, obecnie technologia wykorzystywana przy budowie najszybszych komputerów na świecie, a systemami Petascale, nad którymi pracują właśnie naukowcy. Oba projekty nie przeszły jeszcze przez proces ostatecznych akceptacji ze strony Instytucji nadzorującej, ale z dużym prawdopodobieństem można założyć, że będą realizowane w kształcie bardzo zbliżonym do tu opisanego.

oprac. : 4Press

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: