eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Gdańsk: najszybszy w Polsce superkomputer

Gdańsk: najszybszy w Polsce superkomputer

2015-03-09 16:48

Gdańsk: najszybszy w Polsce superkomputer

W Gdańsku uruchomiono najszybszy w Polsce komputer © Nmedia - Fotolia.com

Najszybszy w Polsce komputer został uruchomiony na Politechnice Gdańskiej. Superkomputer Tryton powstał kosztem 30 mln zł i jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę. Wraz z nim, działalność rozpoczęło Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji CD NIWA. Urządzenie ma służyć do przeprowadzania symulacji dla nauki oraz gospodarki.
Tryton tworzy 2616 procesorów. Całość komputera umieszczona jest w ponad 30 szafach i waży łącznie około 15 ton. Tryton jest dziesięć razy szybszy od komputera, na którym dotychczas pracowała uczelnia. Superkomputer będzie służył do przeprowadzania wirtualnych doświadczeń w wielu dziedzinach, m.in. fizyce, chemii, czy medycynie (np. testy nowych leków). Dzięki komputerowi będą one szybsze i tańsze, symulacje nie wymagają bowiem dużych nakładów finansowych i czasu, niezbędnych przy realnych badaniach wykonywanych w czasie rzeczywistym.

Superkomputer wykonujący ponad biliard operacji matematycznych na sekundę wart jest 30 mln złotych i znacznie przewyższa zasoby informatyczne większości organizacji i firm w Polsce. Urządzenie jest elementem Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji (CD NIWA), działającym m.in. w celu opracowywania nowych rozwiązań informatycznych wymagających dużych mocy obliczeniowych.

– W Centrum powstaną zespoły projektowe, które zajmą się wytwarzaniem aplikacji i usług informatycznych niezbędnych dla gospodarki, administracji, czy nauki. Najlepsze rozwiązania będą mogły być skomercjalizowane w formie spółek spin-off – tłumaczy prof. Henryk Krawczyk, rektor PG, kierownik projektu CD NIWA. – Dzięki temu Centrum stanie się ośrodkiem, w którym będzie można zwiększyć umiejętności cyfrowe naukowców i zadbać o zatrudnienie młodych ludzi. Stanie się również kołem napędowym rozwoju e-gospodarki Pomorza.

Na realizację projektu Politechnika Gdańska otrzymała 34 mln zł z Unii Europejskiej. Jego koszt całkowity to ponad 40,1 mln zł, z czego 30 mln zł przeznaczone na zakup komputera.

Gdański superkomputer nie utrzyma jednak długo miana najszybszego w Polsce. W Krakowie już trwa montaż jeszcze wydajniejszego superkomputera. Krakowski Prometeusz będzie wykonywał 1,7 biliarda operacji na sekundę.
Więcej na ten temat: Gdańsk, komputer, superkomputer, Tryton, symulacje

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

ASUS Transformer Book T100TAM

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: