eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Drukarki laserowe HP - 20 lat historii

Drukarki laserowe HP - 20 lat historii

2004-10-12 00:42

W tym roku firma Hewelett-Packard obchodzi 20-to lecie wprowadzenia na rynek pierwszej drukarki laserowej - jednego z wynalazków XX wieku, który w części zmienił jego oblicze przeobrażając przede wszystkim rzeczywistość biurową. Od tego czasu drukarka ta rozwijała się dynamicznie, zwiększając prędkość, zmniejszając cenę, sprawiając ze kolorowy wydruk jest dzisiaj dostępny dla małych biur.

Przeczytaj także: Nowe drukarki laserowe HP typu "Plug and Print"

20 lat temu pojawiła się na rynku pierwsza drukarka laserowa. 200 lat temu prasa parowa, prawie 550 lat temu prasa drukarska Gutenberga, a prawie 2000 lat temu papier wynaleziony przez Chińczyków. Wynalazki te pozwoliły przede wszystkim na skrócenie czasu w jakim myśl ludzka była zawierana w formie trwałej - od kilku lat, tyle wymagało przepisanie Biblii, do kilku sekund, ile potrzebuje dzisiaj drukarka. Wynalazki te również umożliwiły dostępność rożnych publikacji dla ogółu.

Od czasu wprowadzenia na rynek w 1984 roki modelu HP LaserJet Classic, HP sprzedał na świecie ponad 75 milionów takich urządzeń, wprowadził ponad 200 rożnych modeli LaserJet, pierwsze drukarki kosztowały ponad $3500 i drukowały z prędkością 8 str./min. Dzisiaj kosztują nawet 900 zł, a prędkość druku osiągnęła 50 str./min.

Symbol naszych czasów
Rok 1984 należał do najważniejszych w historii komputeryzacji. Nie tylko narodziła się wówczas koncepcja komputera osobistego, ale pojawił się również przełomowy wynalazek HP, dzięki któremu komputer PC stał się nieodzownym narzędziem pracy.

Opracowanie drukarki laserowej HP LaserJet umożliwiło po raz pierwszy sporządzanie wysokiej jakości wydruków za pomocą komputerów biurkowych i całkowicie zmieniło sposób pracy. Została zapoczątkowana era osobistego drukowania, a pracownicy biurowi osiągnęli niedostępny dotychczas poziom produktywności i kreatywności.

Drukarki LaserJet zapewniły HP niezwykle silną pozycję w branży komputerowej, a po sprzedaniu ponad 75 mln sztuk i wprowadzeniu na rynek przeszło 200 modeli pozostają nadal najpopularniejszą serią urządzeń tej firmy.

Żegnajcie mozaiki i rozetki
Do pierwszej połowy lat 80. stosowano w firmach dwa rodzaje drukarek: mozaikowe, które głośno zgrzytając sporządzały niskiej rozdzielczości wydruki danych wewnętrznych, oraz rozetkowe, które "wystukiwały" dokumenty i listy o "jakości korespondencyjnej".

Te urządzenia o sporych gabarytach były głośne, wydruki ograniczały się do jednego kroju czcionki, a ponadto wymagały skomplikowanego sposobu napełniania atramentem i konserwacji. Krótko mówiąc, drukarki te oznaczały duże nakłady finansowe i wydruki niskiej jakości.

W nowej erze komputerów PC niezbędne stało się opracowanie nowocześniejszych urządzeń, cicho pracujących oraz zapewniających szeroki zestaw czcionek i elementów graficznych, jaki oferowały nowe programy do przetwarzania tekstu. Drukarki HP LaserJet spełniły wszystkie te oczekiwania, cechując się ponadto dwiema dodatkowymi zaletami: były łatwe w obsłudze i dostatecznie małe, aby zmieścić się na biurku obok komputera.

Po dwóch dziesięcioleciach drukowanie stało się obecnie prostym, skutecznym sposobem zwiększania efektywności firmy. W 1984 r. drukowanie było marginalnym elementem techniki biurowej. Obecnie stanowi centralny składnik każdego biura.

Początki
Początki druku laserowego sięgają lat 30., kiedy to powstała kserografia, a wykorzystanie ładunków elektrostatycznych do nakładania na papier suchego atramentu pozostaje do dziś podstawową metodą sporządzania fotokopii.

Pierwsze drukarki laserowe, zbudowane w latach 70., przypominały komputery typu mainframe - zapewniały dobrą przepustowość i wydajność, ale były zbyt duże i kosztowne dla większości firm. Występowało wyraźne zapotrzebowanie na prostsze urządzenia, który mogłyby być obsługiwane i zarządzane przez każdego pracownika biura.

 

1 2 3

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: