eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Drukarki laserowe HP - 20 lat historii

Drukarki laserowe HP - 20 lat historii

2004-10-12 00:42

Przeczytaj także: Nowe drukarki laserowe HP typu "Plug and Print"


Ożywczy składnik
Kaseta drukująca zawiera ponadto toner, którego skład bardzo się zmienił wraz z upływem lat i wprowadzaniem kolejnych opatentowanych rozwiązań. Do wyprodukowania tonera niezbędna jest zaawansowana technologia chemicznego "hodowania" jednolitych, sferycznych cząsteczek suchego atramentu o średnicy zaledwie czterech mikrometrów, czyli 1/16 średnicy ludzkiego włosa. Druga generacja tonerów sferycznych HP pozwala uzyskać bogatszą paletę barw, efektowny połysk i ostrzejsze kontury.

Serce i umysł
Kaseta drukująca jest już nie tylko sercem całego urządzenia, ale staje się też coraz "inteligentniejsza". Wprowadzenie w 2001 r. "inteligentnych" kaset drukujących HP LaserJet pozwoliło połączyć długi okres eksploatacji i dużą wydajność ze zautomatyzowanym zarządzaniem materiałami eksploatacyjnymi. Obecnie monitorowanie stanu urządzeń i prewencyjne wysyłanie ostrzeżeń pocztą elektroniczną gwarantują minimalny czas przestojów.

Rozwój oprogramowania pozwolił udoskonalić administrowanie drukarkami za pośrednictwem sieci i przyniósł nowe możliwości zarządzania dokumentami. Oprogramowanie HP Web JetAdmin daje administratorom pełny obraz wykorzystywanych w firmie drukarek, w tym urządzeń niepodłączonych do sieci. Zapewnia także zdalne instalowanie i konfigurowanie urządzeń peryferyjnych HP i innych producentów za pomocą przeglądarki internetowej, a także zarządzanie nimi w ten sposób. Oprogramowanie Digital Sending i HP Autostore umożliwia zapisywanie materiałów w postaci cyfrowej i dostarczanie ich do zespołów. Rozwój programów do rozpoznawania pisma (OCR) pozwala przekształcać zeskanowane dokumenty na łatwe w użyciu pliki tekstowe.

Zmiana sposobu pracy - lepszy kontakt z klientami
Tworząc zupełnie nowy segment rynku komputerowego, drukarki laserowe nie tylko spełniały rosnące oczekiwania, ale zaczęły je także wywoływać. Czy faktycznie drukarki laserowe zmieniły sposób pracy?

Dwadzieścia lat temu działy firm utrzymujące bezpośrednie kontakty z klientami miały do dyspozycji wyłącznie centralne drukowanie wielkonakładowe. Drukarki laserowe LaserJet przede wszystkim zdecentralizowały drukowanie, ułatwiając dostęp do wydruków i zwiększając produktywność.

Największą korzyścią, jaką przyniosły drukarki laserowe, była możliwość skoncentrowania się na potrzebach klientów. Połączenie procesorów tekstu i lokalnego drukowania wyeliminowało np. konieczność korzystania z maszyn do pisania. Przedstawiciele handlowi zyskali bezpośrednią kontrolę nad swoją korespondencją i mogli wziąć pełną odpowiedzialność za kontakty z klientami. Przyspieszyło to znacznie reagowanie na zapytania od klientów i poprawiło jakość utrzymywanych z nimi kontaktów.

Przyszłość w kolorze
Jednym z najważniejszych etapów rozwoju druku laserowego będzie zastosowanie w nim koloru. HP inwestuje obecnie miliard dolarów w prace badawczo-rozwojowe, które mają zapewnić powstanie przystępnych cenowo drukarek kolorowych. Według firmy Gartner, w 2007 r. już 30% sprzedawanych drukarek będzie zapewniać druk w kolorze.

"Kolor jest atrakcyjny i ekonomiczny oraz zapewnia skuteczność przekazu" - powiedział Mariusz Sprawnik, dyrektor działu materiałów eksploatacyjnych HP.

Siła przekonywania barwnego dokumentu może przyspieszyć finalizację transakcji. Kolor gwarantuje firmom kontrolę nad wydrukami i eliminuje konieczność zamawiania wydruków w firmach zewnętrznych. Już wkrótce HP zaoferuje pierwszą kolorową drukarkę laserową za mniej niż 500 EUR.

Obrazy i wyobraźnia
Drukowanie i papier są ze sobą nierozerwalnie związane - ale przyszły rozwój drukarek laserowych i nośników umożliwi ekonomiczne nanoszenie skomplikowanych obrazów na dowolne powierzchnie.

Niemiecka artystka Ira Marom używała już drukarek HP LaserJet do drukowania swoich eksperymentalnych dzieł na piasku. Również w przemyśle elektronicznym niektóre skomplikowane układy półprzewodnikowe są drukowane przy użyciu materiałów światłoczułych. HP przewiduje, że w przyszłości wiele dwuwymiarowych produktów będzie "drukowanych" laserowo, a nie wytwarzanych mechanicznie.

Naukowcy pracują już nad techniką "drukowania" obiektów trójwymiarowych. Jeśli potrafimy nadrukować mikroskopijne cząsteczki atramentu na różne powierzchnie, aby utworzyły obraz, to co nas powstrzyma przed nadrukowaniem cząsteczek innych substancji w celu tworzenia obiektów?

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: