eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Powierzchnie biurowe w Polsce III kw. 2010

Powierzchnie biurowe w Polsce III kw. 2010

2010-12-21 12:52

Przeczytaj także: Rynek powierzchni biurowych w Polsce w I poł. 2010


RYNKI REGIONALNE


fot. mat. prasowe

Główne wskaźniki

Główne wskaźniki

Trzeci kwartał na rynkach regionalnych był kontynuacją pozytywnych tendencji, które zaobserwowano już w pierwszym półroczu. Na szczególną uwagę zasługuje wzrost aktywności najemców. To ożywienie przekłada się również na wzrost aktywności deweloperów, którzy rozpoczynają nowe inwestycje biurowe.

Z raportu wynika, że w trzecim kwartale do użytku oddano około 43 000 mkw nowoczesnych powierzchni biurowych, z czego najwięcej, bo blisko 17 500 mkw, zasiliło rynek krakowski. Największe ukończone obiekty to biurowiec Oxygen (14 000 mkw) zrealizowany przez firmę Echo Investment w Szczecinie oraz pierwszy budynek (12 000 mkw) w ramach krakowskiego Quattro Business Park, budowanego przez Grupę Buma.

Na koniec trzeciego kwartału w budowie znajdowało się blisko 65 000 mkw z planowaną datą oddania przypadającą na czwarty kwartał 2010 oraz ponad 250 000 mkw, których ukończenie ma nastąpić w latach 2011-2012 na głównych i mniejszych rynkach regionalnych.

„Miniony kwartał cechowała wysoka aktywność najemców”, mówi Marek Ciunowicz, Partner w Dziale Powierzchni Biurowych Colliers International. „Największą popularnością cieszył się Kraków, gdzie doszło m.in. do podpisania kolejnej już w tym roku znaczącej umowy typu pre-lease dotyczącej najmu powierzchni w projekcie Green Office budowanym przez Grupę Buma”.

fot. mat. prasowe

Wybrane transakcje najmu i wywoławcze stawki czynszu

Wybrane transakcje najmu i wywoławcze stawki czynszu

Autorzy raportu podkreślają znaczący udział nowych umów w całkowitej aktywności najemców zanotowanej w trzecim kwartale.

Według raportu, wszystkie główne rynki z wyjątkiem Trójmiasta, gdzie oddano do użytku nowy nieskomercjalizowany jeszcze projekt, odnotowały spadek poziomu pustostanów. Wrocław pozostaje lokalizacją z najmniejszą ilością dostępnej powierzchni wśród sześciu głównych rynków regionalnych. Chociaż współczynnik pustostanów nieznacznie spadł na skutek nowych umów najmu podpisanych w trzecim kwartale w Łodzi i Katowicach, miasta te pozostają lokalizacjami o najwyższych wskaźnikach niewynajętej powierzchni.

Wywoławcze stawki czynszu w miastach regionalnych kształtują się między 12 a 15 EUR/mkw. W najlepszych lokalizacjach stawki sięgają 16 EUR/mkw. Średnie stawki czynszu w Łodzi i Katowicach należą do najniższych i kształtują się na poziomie 12-13 EUR/mkw.

„Kilka najbliższych miesięcy nie powinno przynieść większych zmian na rynkach regionalnych. Podobnie jak w Warszawie sytuacja pozostanie stabilna i będzie sprzyjać najemcom na rynkach o wysokiej dostępności powierzchni”, mówi Marcin Kania, Partner w Dziale Powierzchni Biurowych Colliers International. „W przypadku Wrocławia najemcy zainteresowani większymi modułami będą musieli poczekać na ukończenie nowych obiektów”.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: