eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 51/2002 (16-22.12.2002)

Tydzień 51/2002 (16-22.12.2002)

2002-12-23 08:00

  • W ZAGRZEBIU przedstawiciele ROSJI, BIAŁORUSI, UKRAINY, SŁOWACJI, WĘGIER i CHORWACJI podpisali na 10 lat porozumienie w sprawie połączenia rurociągów "PRZYJAŹŃ" i "ADRIA". Umożliwi to tranzyt na eksport- także do USA, rosyjskiej ropy naftowej, docelowo do 15 mln ton rocznie. Realizacja tych zamierzeń wymaga jednak przebudowy rurociągu "ADRIA", by można nim transportować ropę w dwóch kierunkach.

  • Rosja zamierza zadłużyć się w ciągu najbliższych trzech lat na kwotę 8,25 mld USD, poinformowało rosyjskie ministerstwo finansów.

  • Luksemburczycy i Norwegowie są najbogatsi w Europie, biorąc pod uwagę siłę nabywczą. Najubożsi są Turcy, z siłą nabywczą ośmiokrotnie mniejszą. Wśród przyszłych członków UE Polacy należą do najbiedniejszych.

  • Rząd niemiecki zamierza wprowadzić osobny podatek od odsetek bankowych, zamiast dotychczasowego doliczania dochodów z lokat do podatku od dochodów osobistych. Planuje też wprowadzić ograniczoną amnestię dla tych, którzy swoje dochody wytransferowali za granicę niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

  • Tempo wzrostu gospodarki rosyjskiej w II kwartale tego roku wyniosło 4,1%, a w III kwartale 4,3% PKB. Są podstawy by sądzić, że w tym roku zakładany 4% wzrost PKB zostanie osiągnięty. Najlepsze wyniki w III kwartale uzyskał sektor przemysłowy, usługowy i handlowy. Spadek zanotowało rolnictwo.

  • Zmowy kartelowe w UNII nie należą do rzadkości. BRUKSELA tropi te przestępstwa i karze je. W tym roku kary grzywien nałożonych na firmy przyłapane na zmowach kartelowych przekroczyły 1 mld euro.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

KOMISJA EUROPEJSKA coraz aktywniej włącza się w tworzenie nowego porządku na europejskim rynku paliw. Jej Dyrekcja Generalna ds. Energii i Transportu stwierdziła, że projektowane gazociągi AMBER i PÓŁNOCNY są niezbędne, aby zaspokoić obecny i przyszły popyt na gaz energetyczny i zdywersyfikować dostawy gazu do unijnych krajów.

GAZOCIĄG AMBER to projekt, który przygotowują Dania, Polska i Litwa (w ich imieniu zaangażowane są: duński DONG, polski PGNiG oraz litewskie LIETUVOS DUJOS). AMBER ma przesyłać skandynawski gaz na LITWĘ, ŁOTWĘ oraz do ESTONII.

GAZOCIĄG PÓŁNOCNY to projekt rosyjski. Realizowany pod BAŁTYKIEM ma połączyć ROSJĘ, NIEMCY i Wielką BRYTANIĘ. Dzięki niemu byłyby możliwe dostawy rosyjskiego gazu także do FINLANDII, SZWECJI i DANII. Partnerem GAZPROMU będą jego partnerzy w innych przedsięwzięciach energetycznych: niemiecki RUHRGAS I holenderski GASUNIE.

KOMISJA EUROPEJSKA uznała oba projekty za niezbędne w europejskim systemie gazowym i przyznała 9 mln euro na prace studyjne.

Warto zastanowić się teraz, w którym miejscu są dzisiaj plany dokończenia budowy rurociągu jamalskiego i budowy jego drugiej nitki...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: