eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 39/2004 (20-26.09.2004)

Tydzień 39/2004 (20-26.09.2004)

2004-09-26 23:56

Przeczytaj także: Tydzień 38/2004 (13-19.09.2004)

  • Unia Europejska i południowoamerykański Mercosur wznowią 20 października negocjacje i liczą na ich zamknięcie w planowanym terminie do końca października. Ich celem jest stworzenie strefy wolnego handlu (poszukaj w G.E. Nasze publikacje na ten temat pod hasłem "Mercosur")
  • Według Europejskiego Banku Centralnego sierpniowa inflacja w strefie euro wyniosła 2,3%. EBC ma nadzieję, że spadnie ona do po­ziomu poniżej 2% w II kwartale 2005 roku.
  • Spada atrakcyjność inwestowania w strefie euro. Do lipca 2004 roku, w ciągu 12 miesięcy wypłynęło netto z tej strefy ponad 110mld euro.
  • Mnożą się komentarze na temat kierunków rozwoju sytuacji na rynku paliw w regionie Europy Środkowo – Wschodniej. Przewiduje się ekspansję surowcowych koncernów rosyjskich, które będą chciały sprzedawać na tych rynkach gotowe produkty, zwiększając swoje zyski. Na tych rynkach liczą się polski Orlen, węgierski MOL i austriacki OMV. Te lokalne koncerny są jednak zbyt słabe, by przeciwstawić się rosyjskiej ekspansji. Są też zbyt słabe, by zapewnić sobie dostawy surowców z innych kierunków i zmniejszyć swoją zależność od wschodnich dostawców ropy.
  • Do 2015 roku wydobycie ropy z Morza północnego spadnie o 85% w stosunku do poziomu wydobycia w latach 1995-2000. To po­wód, dla którego tli się jeszcze szansa na wznowienie rozmów w sprawie wykorzystania rurociągu Odessa-Brody w celu eksploatacji kaspijskiej ropy. W Kazachstanie tamtejsze złoża eksploatują koncerny Chevron Texaco i KazMunaiGaz.
  • Jest szansa na powstanie rosyjsko-niemieckiej spółki, przewożącej towary z Dalekiego Wschodu do Europy Zachodniej. Stronami umowy będą Deutsche Bahn i Russkie Żeleznyje Dorogi.
  • Wartość produkcji w strefie euro w lipcu wzrosła o 2,4% r/r i o 0,4% m/m.
  • Unia otwiera swój rynek przed rosyjskimi produktami nabiałowymi.
  • Ruszył eksport w krajach strefy euro. Ich nadwyżka w handlu z resztą świata wyniosła w lipcu 12,6 mld euro (w czerwcu była na poziomie 9 mld euro), a po siedmiu miesiącach wyniosła 55,5 mld euro (rok wcześniej w tym samym okresie wyniosła 33,8mld euro). W całej Unii w tym okresie deficyt wyniósł 27,8 mld euro (wobec 40,3 mld euro przed rokiem).
  • Po audycie wydatków publicznych Grecji okazało się, że grecki deficyt wyniósł w roku 2000-4,1%PKB, w 2001 i w 2002 – 3,7%PKB, a w 2004 roku -aż 4,6%PKB. Prognozy tegoroczne przewidują deficyt na poziomie 5,3%PKB (doszły do tego wydatki na Olimpiadę).
  • GM ma w Europie nadwyżki mocy produkcyjnych. Z 11 fabryk 2 są w małym stopniu wykorzystywane.
  • Po kłopotach włoski koncern spożywczy Parmalat (teraz już pod zarządem komisarycznym) ma powrócić na giełdy.
  • Francuski Total potwierdził pogłoski, że jest zainteresowany zakupem 25% akcji w rosyjskiej grupie gazowej Nowatek. Szacuje się wartość transakcji na 1 mld euro.
  • Alitalia przyjęła plan naprawczy dla firmy, co umożliwi uruchamienie pomocy publicznej dla tego włoskiego przewoźnika lotniczego i stwarza szan­se na uratowanie firmy przed bankructwem.
  • Fiat spowalnia produkcję. W kilku zakładach przerwano produkcję na tydzień lub dwa tygodnie. To odpowiedź na stagnację na rynku samochodowym tej firmy. Także w Powertrain (to j.v. Fiata z GM), gdzie produkuje się silniki i skrzynie biegów, zwolniono ponad 700 osób.
  • Dyrekcja VW liczy na zmniejszenie kosztów do roku 2011 nawet o 30% przez zamrożenie płac dla ponad 110 000 pracowników.
  • Francuskie firmy samochodowe liczą na tegoroczny wzrost europejskiego rynku samochodowego o 2% i stabilizację zbytu w roku przyszłym. Optymistycznie widzi swoją przyszłość PSA Peugeot Citroen. Zatrudnia ponad 75 tys. pracowników (w tym 43 tys. we Francji) i wyprodukował w 2003 roku 3,3 mln samochodów. W 2006 roku koncern zamierza przekroczyć poziom produkcji 4 mln.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

FRANCUSKO-NIEMIECKIE KONCEPCJE ZMIANY REGUŁ UNIJNYCH. CO WYNIKNIE Z OBECNYCH DYSKUSJI?

Francja i Niemcy wspólnie domagają się zmian w regułach unijnych. Zażądały harmonizacji podatków korporacyjnych w ramach całej Unii, a w stosunku do "10" nowych członków Unii zaproponowały nawet uzależnienia wielkości funduszy unijnych od tego, czy tej harmonizacji dokonają. Koncepcję tę odrzucili ministrowie finansów Unii zebrani w holenderskim Scheveningen, lecz to nie oznacza zamknięcia tej sprawy, bo równocześnie ministrowie zalecili Komisji Europejskiej dokonanie anali­zy obciążeń podatkowych firm we wszystkich krajach członkowskich. Kraje te zaproponowały też koncepcję elastycznej interpretacji wymagań wynikających z Paktu Stabilizacji i Wzrostu, która umożli­wiałaby uniknięcie kary finansowej za kilkukrotne przekroczenia granicznej wartości deficytu budżetowego (3% PKB). I w tym przy­padku ministrowie zebrani w Scheveningen odrzucili niemiecko-francuską propozycję, jednak pod naciskiem tych krajów KE przygotowała koncepcję klauzuli umożliwiającej uniknięcie kary w przypadku "ostrej recesji", tzn. gdy dochód narodowy spadnie o więcej niż 2% rocznie. Co z tymi koncepcjami będzie dalej, zobaczymy. Europejski Bank Centralny zabrał ostatnio głos w sprawie różnych propozycji poluzowania twardych reguł Paktu Stabilizacji i Roz­woju. Jego prezes J.C. Trichet wypowiadając się w imieniu tej instytucji zdecydowanie sprzeciwił się proponowanym koncepcjom zmian zapisów w Pakcie. Uważa, że do wszystkich krajów winny być stosowane te same reguły. To stanowisko przedstawił na spotkaniu z Komisją Europejską, która jest skłonna uelastycznić zapisy Paktu (szczególnie w przypadku stosowania kar finansowych). W tej sytuacji spektakularnym okazała się prezentacja projektu francuskiego budżetu na przyszły rok. Co prawda rząd obniżył po­ziom podatków (zachęcając do inwestowania we Francji), ale równocześnie ciął dotacje (np. za straty w wyniku ograniczenia tygo­dnia pracy do 35 godzin). Rząd francuski przewiduje w przyszłym roku wzrost gospodarczy rzędu 2,5%, podobnie jak w tym roku (chociaż w 2002 roku był on na poziomie 0,5%). Deklaracje rządowe przewidują co prawda powrót w przyszłości do wymagań Paktu Stabilizacji i Rozwoju, ale zaraz potem stwierdzają, że nie stanie się to szybko. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w roku 2004 deficyt budże­towy wyniesie 3,6% PKB, a w przyszłym roku poziom długu publicznego przekroczy 65%.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: