eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Organizowanie i prowadzenie zebrań

Organizowanie i prowadzenie zebrań

2010-11-26 13:44

Przeczytaj także: Budowanie relacji menedżer - pracownik


Precyzowanie zagadnienia/problemu.
  1. Co się stało/może się stać? Czego dotyczy zagadnienie/problem? Mamy nadwyżkę stanów magazynowych na dużą skalę. Negatywne konsekwencje w postaci braku powierzchni magazynowej, zamrożonych pieniędzy.
  2. Kiedy zaobserwowano problem, jak długo trwa? Prawidłowe stany magazynowe utrzymywały się do lutego, potem sukcesywnie wzrastały o 100 000 miesięcznie. Szczególny wzrost przypada na poprzedni miesiąc.
  3. Gdzie występuje, w jakiej sytuacji? (lokalizacja, warunki, zakres występowania) Nadwyżki występują w magazynach na wszystkich zakładach, największe w asortymentach: skóry, szkieletów ze sklejki.
  4. Dane wskazujące jak poważny dla firmy jest problem/jak istotne jest wyjaśnienie zagadnienia (ilu dotyczy osób, jakie powoduje koszty itp.).
  • Zapasy ponad ustalone limity wynoszą 800 000.
  • Koszty magazynowania zwiększonej liczby elementów.
  • Koszty nieprzydatnych już materiałów ze względu na zmiany w ofertach handlowych.
  • Płatności dostawcom – utrata naszej płynności, przekroczone limity kupieckie: u dostawcy X, Y, Z.
Jeżeli wypowiedź uczestnika zebrania ogranicza się tylko do opisu tego co się stało (punkt 1), dopytaj konsekwentnie o brakujące trzy pozostałe punkty. W ten sposób wszyscy na zebraniu w krótkim czasie mają względnie pełen obraz sytuacji i mogą proponować swoim zdaniem najlepsze rozwiązania. A jak? Oczywiście wyczerpująco, według kolejnego schematu, który znajdziesz poniżej:

Przedstawianie swojego pomysłu na rozwiązanie problemu/sposobu postępowania, do którego trzeba przekonać innych
  1. Czy w ogóle powinno się zareagować i jeśli tak, to w jaki sposób?

    Nadwyżki są tak poważne, że wymagają natychmiastowych działań, dokładnego zinwentaryzowania, oceny stanów, w jakim się znajdują poszczególne partie zapasów, zaplanowanej ich rotacji do końca roku. Na przyszłość – wdrożenie w firmie komputerowego systemu zarządzającego zapasami i wiążącego zapasy z zamówieniami klientów.
  2. Szacowane środki/koszty ewentualnego działania?

    Działania związane z bieżącą likwidacją zapasów – 3 dni inwentaryzacji przy pełnej obecności pracowników magazynu, dodatkowe godziny szacowane na X, koszty Y. Program komputerowy + wdrożenie orientacyjnie kwota: X – do Y w zależności od zaawansowania, producenta itp.
  3. Szacowany czas realizacji?

    Inwentaryzacja – 3 dni. Plan rotacji elementów – 4 dni. Przywrócenie stanów magazynowych do normalnego poziomu – 3 miesiące. Wdrożenie programu – 4 miesiące.
  4. Prognozowany efekt lub mierniki poprawy.

    Stany magazynowe na stałym poziomie. Lepsza płynność finansowa.
  5. Prognozowany skutek braku działań.
    Narastające zapasy. Utrata dostawcy X z powodu płatności. Koszty utylizacji zbędnych lub zniszczonych elementów. Dalsze pogorszenie płynności finansowej.
Dlaczego schematy przedstawiania informacji są lepsze od żywiołowej dyskusji? Takie sposoby wymiany zdań mają sporo zalet:
  • uczestnikom zebrania łatwiej zebrać myśli i rzeczowo przedstawić to, co mają do powiedzenia,
  • uczestnikom zebrania łatwiej opanować emocje i skupić się na faktach i konkretach,
  • uczestnikom zebrania łatwiej obiektywnie porównać propozycje lub punkt widzenia problemu kilku osób,
  • zebranie przebiega sprawniej i w oparciu o konkrety,
  • łatwiej podjąć rozstrzygające decyzje.
W jednej z firm zebrania operacyjne odbywały się w grupie siedmiu mężczyzn i jednej kobiety. Była ona bardzo zaangażowana w pracę. Niestety na zebraniach emocje działały przeciwko niej, nie pozwalały na rzeczowe dyskusje. Poruszała wiele wątków w jednym zdaniu, co powodowało, że główny sens wypowiedzi gubił się. Inni uważali słuchanie jej za stratę czasu. Jej ostrzeżenia brzmiały histerycznie, niekonkretnie. Zamknęła się w sobie i nie odzywała wcale na zebraniach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: