eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport X 2010

Przetargi - raport X 2010

2010-11-24 10:40

Przeczytaj także: Przetargi - raport IX 2010


W tle jednak ciągle pozostaje pytanie o perspektywy na najbliższe miesiące i lata. W przyszłym roku polityka fiskalna ulegnie zaostrzeniu, wzrosną obciążenia podatkowe, nie ma jednak gwarancji, że nie zostaną przekroczone progi ostrożnościowe. Znaczna skala zadłużenia finansów publicznych, i to zarówno budżetu Państwa jak agend rządowych oraz jednostek samorządu terytorialnego, oznacza ograniczenie wydatków w przyszłości. Kwestią otwartą jest tylko pytanie, jak głębokie będzie to nadchodzące zaciskanie pasa. Niestety przyszły rok jest również rokiem wyborczym, więc wprowadzenia bardziej radykalnych zmian oczekiwać nie należy. Rządzące ugrupowania przyjmą raczej taktykę doraźnego rolowania potencjalnych zagrożeń, co za cenę „spokoju społecznego” niestety znów pogorszy sytuację finansów publicznych.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w BZP (styczeń-październik 2009 i 2010 r.)

Liczba ogłoszeń w BZP (styczeń-październik 2009 i 2010 r.)

W otoczeniu gospodarczym Polski również wybuchają coraz to nowe ogniska zapalne. Stawiana przez rządzące obecnie ugrupowanie jako wzór sukcesu gospodarczego Irlandia dziś stoi na krawędzi finansowej przepaści, Europa zaś znaleźć musi odpowiedź na pytanie o kierunek zmian na najbliższe dekady. Wiele wskazuje, że czas beztroskiej konsumpcji już się kończy i nadchodzi czas zapłaty zaciąganych wcześniej lekką ręką zobowiązań. Oznacza to tylko jedno – finanse publiczne kolejnych krajów będą stawać przed koniecznością cięć. Sektor publiczny w całej Europie będzie więc dysponował coraz mniejszymi środkami do wydawania na bieżące zakupy i inwestycje. Polska raczej nie będzie wyjątkiem.

Usługi i dostawy towarów w górę

W październiku przyrost liczby ogłoszeń względem września zanotowano w dwóch z trzech klasyfikowanych kategorii zamówień publicznych. Jak wspomniano wcześniej, koniec sezonu budowlanego przełożył się już na spadek liczby zamówień w tej kategorii, jednak w zakresie dostaw usług oraz towarów w dziesiątym miesiącu roku mieliśmy już do czynienia ze wzrostami względem września.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP (wrzesień-październik 2010 r.)

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP (wrzesień-październik 2010 r.)

W relacji miesięcznej, w październiku 2010 roku najpoważniejszy przyrost względny zanotowano w kategorii dostaw towarów. W październiku ukazały się 7 tys. 794 ogłoszenia, wobec 5 tys. 659 we wrześniu, co oznacza przyrost o ponad 20 procent. Wzrost względny liczby ogłoszeń o ZP w październiku zanotowano również w kategorii dostaw usług. W październiku 2010 zamówień z tej kategorii dotyczyło 5 tys. 340 ogłoszeń, o 2,9 procent więcej niż miesiąc wcześniej.

Wspomniana już „budowlanka” zanotowała miesięczny spadek o 30,8 procent, do poziomu 4 tys. 990 ogłoszeń.

„Wrzesień, tradycyjnie już okazał się ostatnim miesiącem sezonu budowlanego. W październiku bowiem liczba ogłoszeń przetargowych dotyczących prac budowlanych znacząco spadła. Na budowy wkracza już zimowy spokój, we wnętrzach trwają jedynie prace wykończeniowe, które można wykonywać w warunkach niesprzyjającej, jesienno-zimowej aury”, mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu www.eGospodarka.pl.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: