eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy menedżerowie 2010

Polscy menedżerowie 2010

2010-11-19 11:08

Przeczytaj także: Najważniejsze cechy dobrego menedżera


Sukces ma wiele twarzy

fot. mat. prasowe

Synonimy sukcesu menedżera w życiu zawodowym

Synonimy sukcesu menedżera w życiu zawodowym

Według polskich menedżerów niezmiennie od dwóch lat najważniejszym synonimem sukcesu zawodowego jest szacunek wśród kontrahentów (średnia 4,76) oraz podwładnych (4,76). Równie ważne okazały się przyznane nagrody, wyróżnienia, uznanie przełożonych (3,84), a także cytowanie w prasie biznesowej (3,75). Zdecydowanie mniejszym uznaniem respondentów cieszyły się materialne odpowiedniki sukcesu jak gabinet na najwyższym piętrze biurowca (1,84), czy korporacyjna karta kredytowa (2,34).

Z kolei za najważniejsze synonimy sukcesu w życiu prywatnym menedżerowie uznali posiadanie luksusowego samochodu (2,69), a także zegarka prestiżowej marki (2,68). Respondenci badania zwrócili również uwagę na zupełnie inne wartości, które charakteryzują człowieka sukcesu. Były to przede wszystkim: szczęśliwa rodzina, poczucie spełnienia, radość z bycia z najbliższymi czy czas na własny samorozwój.

Co zmotywuje menedżera?

fot. mat. prasowe

Ocena efektywności wg płci

Ocena efektywności wg płci

Menedżerowie, którzy wzięli udział w badaniu nie zawsze byli pracowici i sumienni. Niespełna połowa badanych (46%) oceniła swoją efektywność w pracy na poziomie 70 - 80%, a jedynie 18% menedżerów deklaruje, że pracuje ze 100% efektywnością. Analiza płci pokazała różnicę pomiędzy kobietami a mężczyznami w ocenie własnej efektywności. Kobiety menedżerowie wyżej oceniły swoją efektywność w wykonywaniu powierzonych im obowiązków.

Mimo tak wysoko deklarowanej efektywności w pracy są oni skłonni pracować jeszcze ciężej w zamian za wyższe wynagrodzenie. Wyniki badania wskazują, że wyższe gratyfikacje finansowe zmobilizowałyby do jeszcze cięższej pracy 88% badanych (62% tak, 26% raczej tak). Jedynie 7% (3% nie, 4% raczej nie) nie zwiększyłoby swojej efektywności. Menedżerowie nie czują się więc wystarczająco wynagradzani za swoją pracę i nie angażują się należycie w jej wykonanie.

Ile zatem musiały by wzrosnąć zarobki, żeby były akceptowalne dla menedżera i adekwatne do efektywności i jakości wykonywanej pracy?

fot. mat. prasowe

Oczekiwany wzrost zarobków

Oczekiwany wzrost zarobków

Ogólnie 73% badanych określiło swoje oczekiwania płacowe jako maksymalnie o połowę większe. Wzrostu wynagrodzenia o połowę oczekuje co czwarty menedżer. Dokładnie podwojenia swojej wypłaty oczekuje aż 9% badanych. 8% respondentów uznało, że ich zarobki powinny wzrosnąć o ponad 100%, a jedynie 4% badanych stwierdziło, że ich zarobki nie powinny ulegać zmianie.

Informacje o badaniu
Badanie w ramach programu Talent Club zostało przeprowadzone metodą ankiet internetowych zamieszczonych na stronie www.talentclub.pl w miesiącach październik 2009 – październik 2010 r. W badaniu łącznie wzięło udział 1453 respondentów. W pierwszej części badań socjologicznych, które dotyczyły kwalifikacji zawodowych wzięło udział 393 menedżerów. Na ankietę synonimy sukcesu, prestiżu odpowiedziało 234 osoby, natomiast w badaniu dotyczącym kariery zawodowej i zarobków wzięło udział 826 osób.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: