eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 37/2004 (06-12.09.2004)

Tydzień 37/2004 (06-12.09.2004)

2004-09-11 23:56

Przeczytaj także: Tydzień 36/2004 (30.08-05.09.2004)

  • Według Eurostat PKB w strefie euro wzrósł w II kw. o 0,5% kw/kw i o 2% r/r. W krajach unijnej "15" ten wzrost wyniósł od­powiednio 0,6% kw/kw i 2,3% r/r. W "25" wyniósł on 0,7% kw/kw i 1,7% r/r.
  • W Unii nie maleje spór pomiędzy Niemcami i Francją, a kilkoma państwami Europy Środkowo-Wschodniej o harmonizację podatków dla firm (obecna politykę obniżki podatków w krajach "10" nazywa się "dumpingiem podatkowym").
  • Nie ustaje unijna dyskusja na temat Paktu Stabilizacyjnego. W ostatnich latach w spełnieniu jego wymagań miały kłopot największe potęgi gospodarcze Starego Kontynentu. Dominuje przekonanie, że Pakt należy zrewidować tak, by była możliwość jego prze­strzegania. Problem w tym, że każdy taką wytyczną interpretuje inaczej...
  • Według kilońskiego instytutu IfW tegoroczny wzrost gospodarczy w Niemczech wyniesie 1,9%. Ten sam instytut przewiduje jednak przyszłoroczny wzrost gospodarczy na poziomie 1,2%-1,3%.
  • Węgierskie PKB w I kw. wzrosło o 4%, a w I półroczu o 4,1%.
  • Komisja Europejska zakłada, że wydatki na Unię Europejską w latach 2007-2013 wyniosą 1,14% unijnego PKB. Przyjmując obecne tempo rozwoju gospodarczego roczny budżet wzrośnie z obecnych 100mld euro do 145mld euro za siedem lat.
  • Zaprezentowano projekt niemieckiego budżetu na 2005 rok. Zakłada on obniżenie deficytu budżetowego do 3%.
  • W pierwszym półroczu wzrost gospodarczy w Rosji wyniósł 7,4%.
  • Francja i Niemcy współzawodniczą w rozwoju produkcji biopaliw. Francja ogłosiła nowy plan, w którym przewiduje zbudowanie 4 zakładów nowej generacji, w których produkowanoby 3 razy więcej diestru (olej z rzepaku, słonecznika, lub soi, który iest dodawa­ny do paliw) i etanolu niż dzisiaj.
  • Najnowszy plan naprawczy Alitalii zawiera podział firmy i zwolnienie ok. 5 tys. osób.
  • W pierwszych 7 miesiącach eksport rosyjskiej ropy wzrósł o 6,2%. Jej wartość wyniosła 24,4 mld USD, a wzrost obrotów wyniósł 26,4% r/r.
  • Na liście 150 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej znalazło się 55 firm polskich, 40 rosyjskich i 19 węgierskich.
  • Francuski Total zainteresowany jest wejściem na rynek rosyjski, zamierza kupić udziały w którymś z rosyjskich koncernów naf­towych.
  • Norweski Statoil i rosyjski Gazprom rozważają możliwość współpracy przy eksploatacji złóż ropy na Morzu Barentsa.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

JAKIE WNIOSKI WYNIKAJĄ Z OPUBLIKOWANEGO RANKINGU FIRM EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

Końcówka ubiegłego tygodnia w polskich mediach była mimo wszystko optymistyczna (chociaż przegrany mecz z Anglikami popsuł ten nastrój). Opublikowany został ranking 150 największych firm naszej części Starego Kontynentu. Niby jest dobrze, bo w tej liczbie jest aż 55 polskich firm, podczas gdy rosyjskich 40, a węgierskich 19 i ukraińskich 10. Uważam jednak, że na tych cyfrach niestety kończy się nasz wielki optymizm. Proponuję spojrzeć na czołówkę:
  • w pierwszej "10" opublikowanego rankingu z branżą paliwowo-energetyczną związanych jest 8 firm, a w pierwszej "20" jest ich aż 13,
  • pierwsze 6 największych firm naszego regionu to przedsiębiorstwa rosyjskie, w tym 4 z nich to firmy działające w branży naftowej (ropa i gaz), a skład ten uzupełnia gigant elektro-energetyczny RAO JES i rosyjskie koleje,
  • w pierwszej "50" aż 26 firm działa w energetyce (wydobycie surowców energetycznych i wytwarzanie energii).
  • w pierwszej "50" jest tylko 6 polskich firm, w tym Orlen, TP SA GK, Grupa Metro-Polska, Grupa Lotos, Polskie Huty Stali SA GK (obecnie Ispat-Polska Stal), oraz Fiat Auto Poland SA.

To można zauważyć analizując listę firm opublikowaną w Rzeczpospolitej. A czego brakuje? Niestety od kilku ostatnich lat nie ma istotnych zmian w czołówce. W dalszym ciągu na pierwszych miejscach znajdują się firmy działające w branży wydobywania i przetwórstwa surowców, głównie energetycznych (ropa i gaz) i w branży metalurgicznej. Są to firmy surowcowe, bazujące na wykorzystywaniu surowców naturalnych, zatrudniające duże ilości ludzi o nie najwyższych kwalifikacjach, pracujących na uciążliwych stanowiskach pracy. Nie urażając tych grup zawodowych trzeba jednak zwrócic uwagę na to, że są to firmy należące do branż, które nie charakteryzują się wysokim dynamizmem innowacyjnym.

Patrząc na czołówkę i jej ubiegłoroczne wyniki finansowe można zauważyć, że wobec niezwykle złożonej sytuacji na rynkach branży paliwowej ta grupa firm silnie umocniła swoją pozycję. Drugi wniosek z tej analizy jest potwierdzeniem ubiegłorocznych ocen i wniosków w tym także tych, że w tym regionie brak jest dużych firm, których produkty mieszczą się w obszarze nowych technologii, których działalność wnosi postęp techniczny w inne dziedziny gospodarcze. Nie ma też firm, których potencjał badawczy, produkcyj-ny rokuje dziś szansę na znaczące zmiany w tym rankingu.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: