eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 45/2010

Polska: wydarzenia tygodnia 45/2010

2010-11-06 20:17

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 44/2010

  • Według prognoz MFW w tym roku wzrost gospodarczy w Polsce może sięgnąć 3,5 proc., natomiast w przyszłym przyspieszy do 3,75-4 proc.
  • Według Ministerstwa Finansów w październiku inflacja wyniesie 2,9% r/r oraz 0,6 proc. m/m.
  • Polacy zadłużają się. Obecnie już 9,3 mln obywateli spłaca zaciągnięte kredyty lub pożyczki. Dominują kredyty gotówkowe, które stanowią 72% długów. Najwięcej wzięto kredyty na mieszkanie lub budowę domu.
  • Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, iż w październiku stopa bezrobocia pozostała na poziomie 11,5% i jest to podobny wynik jak w miesiącu poprzednim.
  • W ostatnim rankingu "Doing Business" Banku Światowego nasz kraj stosunkowo niską ocenę warunków prowadzenia działalności gospodarczej (70 miejsce na 183 ocenianych państw). Z punktu widzenia dostępności kredytów jesteśmy na 15 miejscu, a pod względem ochrony inwestorów na 44 miejscu. Tryb zakładania spółki z oo, u nas średnio trwa 32 dni (co nas lokuje na 113 miejscu). Pod względem uzyskiwania pozwolenia na budowę zajmujemy 164 miejsce, a uzyskanie możliwości zbudowania pomieszczeń gospodarczych wymaga przejścia przez 32 procedury i trwa ponad 300 dni.
  • Zgodnie z prognozami Ministerstwa Gospodarki w 2010 r. produkcja przemysłowa urośnie o 11% r/r, zatrudnienie wzrośnie o 0,9%, a wynagrodzenia urosną w ujęciu nominalnym brutto o 5%.
  • Według Ministerstwa Finansów w miesiącu październiku krajowy dług rynkowy osiągnął 507,1 mld PLN, wzrastając o 5,5 mld PLN w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Ponad 93% tego długu stanowią obligacje.
  • Na początku IV kw. deficyt budżetowy osiągnął 47, mld PLN - 91,8% dozwolonej wielkości deficytu (52,2 mld PLN).
  • W okresie od połowy stycznia do 5 listopada Bank Gospodarstwa Krajowego przekazał na konta wnioskodawców programów UE ponad 22.318 mln PLN.
  • BRE Bank pozyskał 80 tys. nowych klientów dla bankowości detalicznej w okresie lipiec-wrzesień 2010 r., a od początku roku już 311 tys.
  • Bank PKO BP w pierwszych 9 miesiącach 2010 r. wypracował zysk netto w wysokości 2,35 mld PLN - jest to o 0,55 mld PLN więcej niż w tym samym okresie 2009 r.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

JAK NAS INNI WIDZĄ...

Mam wrażenie, że nasza ocena tak polskiej gospodarki jak i warunków prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju jest znacznie lepsza niż ocena z zewnątrz. Jest to może łatwe do wytłumaczenia, bo większość z nas opanowała kruczki administracyjne i nie zauważa niekiedy absurdalnych reguł biurokratycznych. Gorzej ma się sprawa, jeśli chodzi o opinię zagranicznych inwestorów, na których nam zależy. Najnowszą informację w tym zakresie przynosi ostatni ranking "Doing Business" Banku Światowego. Co prawda awansowaliśmy z 73 miejsca na 70 w gronie 183 ocenianych państw, ale w gronie unijnych krajów zajmujemy trzecią pozycję od końca. Znajdujemy się też w mało atrakcyjnym towarzystwie między Namibią i Tongą. Raport ten obejmuje wyniki i oceny od połowy 2009 do połowy 2010 roku. Wniosek ogólny jest następujący: praktycznie w warunkach prowadzenia biznesu niewiele zmieniło się. Uważamy, że ważna jest świadomość tego, jak nas widzą, warto też wyciągnąć wnioski z tego rankingu...

Zacznijmy od pozytywów. Z punktu widzenia dostępności kredytów jesteśmy na 15 miejscu, a pod względem ochrony inwestorów na 44 miejscu. W dalszym ciągu negatywnie oceniany jest tryb zakładania spółki z oo, co u nas średnio trwa 32 dni (co nas lokuje na 113 miejscu). Pod względem uzyskiwania pozwolenia na budowę zajmujemy 164 miejsce, a uzyskanie możliwości zbudowania pomieszczeń gospodarczych wymaga przejścia przez 32 procedury i trwa ponad 300 dni. Niezwykle długi jest okres sądowego wyegzekwowania należności (średnio ok. 830 dni). Długi jest też okres zamykania działalności gospodarczej. To tylko kilka przykładów. Niepokojącym jest jednak to, że wiele krajów unijnych (w tym także tych, które w „10” przystępowały do UE) jest w tym rankingu znacznie wyżej od nas (Estonia - 17. miejsce, a Litwa - 23.). Nie mam zbyt wielu nadziei na szybka zmianę w tym zakresie. Porażką zakończyło się zapowiadane "jedno okienko", a nie wiadomo kiedy i w jakiej postaci wejdą w życie zapowiadane ustawy deregulacyjne...

Warto też spojrzeć na inne rankingi. Np. w rankingu wolności gospodarczej (Heritage Foundation) zajmujemy 71 miejsce za … Albanią. W „zakresie rozwiązań podatkowych i wrogości systemu podatkowego wobec firm” zajęliśmy 151 miejsce (na 183 oceniane kraje), najgorsze w gronie krajów europejskich. Ten system jest skomplikowany i niewydajny. Jesteśmy krytykowani za regulacje prawne na rynku pracy (chodzi tu o przesztywnione regulacje prawne wysokość pozapłacowych kosztów pracy).

Na tym tle warto spojrzeć na to, jak oceniają nasze perspektywy inni. Według MFW w 2010 roku Polska będzie drugą najdynamiczniejszą gospodarką Europy, ponieważ PKB wzrośnie o 3,4% (lepsza będzie tylko Słowacja - 3,7%)

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: