eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Halloweenowe ataki hakerów

Halloweenowe ataki hakerów

2010-10-29 13:55

Halloweenowe ataki hakerów

Halloweenowy psikus cyberprzestępców © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Żartobliwe aplikacje symulujące zarażenie trojanem zalewają sieć. Filmy "Paranormal Activity 2" i "Piątek Trzynastego" są obecnie najczęściej wykorzystywanymi do ataków BlackHat SEO w celu rozprzestrzeniania złośliwych kodów. Do tego spam rozsyłany w celu zbierania danych osobistych. Hakerzy jako wabik powszechnie wykorzystują grafiki związane ze świętem Halloween - ostrzega Panda Security.

Przeczytaj także: Zagrożenia internetowe II kw. 2010

fot. mat. prasowe

Halloweenowy psikus cyberprzestępców

Halloweenowy psikus cyberprzestępców


Wraz ze zbliżaniem się święta Halloween aplikacje, fałszywe strony internetowe, spam i trojany „przebierają się” by nabrać użytkowników. PandaLabs, laboratorium zabezpieczające firmy Panda Security, wykrywa tego typu ataki od sierpnia, jednak w ciągu ostatnich kilku dni ich liczba znacząco wzrosła. Stare techniki „wracają do życia” i wraz z nowymi odmianami oraz fałszywymi aplikacjami próbują nastraszyć użytkowników.

Halloweenowe psikusy sieją strach

Pomimo, iż komputerowe żarty to nic nowego, w dniach poprzedzających Halloween ich liczba gwałtownie rośnie terroryzując użytkowników. W rzeczywistości takie aplikacje są niegroźne, ponieważ nie zawierają złośliwych kodów ani trojanów.

fot. mat. prasowe

Halloweenowy psikus cyberprzestępców

Halloweenowy psikus cyberprzestępców

Zwykle docierają do komputera ofiary od któregoś z jej kontaktów, w formie halloweenowego pliku wideo lub internetowej kartki z życzeniami przesłanej w e-mailu lub przez sieć społecznościową. Po pobraniu i zainstalowaniu wyświetlają serię komunikatów i ekranów informujących użytkownika o zarażeniu komputera trojanem. Przykładowo jest to film flash, który symuluje usunięcie całej zawartości twardego dysku komputera, podczas gdy na ekranie pojawia się przerażająca czaszka. Strona, która rozpowszechnia ten psikus, oferuje film instruktażowy pokazujący, jak skonfigurować film, aby był on jeszcze bardziej realistyczny i straszny.

Na szczęście są to mistyfikacje. Komputer użytkownika nie zostaje zarażony złośliwym kodem, a jego twardy dysk nie zostaje sformatowany. Nie ma jednak wątpliwości, że można najeść się sporo strachu, sądząc, iż komputer został zniszczony.

Straszne filmy

Do przeprowadzania ataków Blackhat SEO hakerzy wykorzystują znane produkcje Holywood. W tym roku najpopularniejsze to „Paranormal Activity 2” oraz klasyk Halloween - „Piątek Trzynastego”. Atakujący wykorzystują modne tematy, aby pozycjonować złośliwe strony wśród najpopularniejszych wyników wyszukiwania. Gdy użytkownik wejdzie na zarażoną stronę na komputer zostaje pobrany trojan albo fałszywy antywirus. Te ataki wykorzystują nie tylko wzmianki o horrorach, ale także o wszystkim, co związane z tematem Halloween, np. zaproszenia na imprezy.

fot. mat. prasowe

Fałszywe linki

Fałszywe linki


 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Spam w IX 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: