eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Szansa na tanie rozmowy

Szansa na tanie rozmowy

2004-09-08 02:15

W wyniku działań mediacyjnych Prezesa URTiP Witolda Grabosia operatorzy komórkowi obniżą opłaty interkonektowe w połączeniach z sieci stacjonarnej do komórkowej. Obniżka ta powinna skutkować obniżeniem cen detalicznych na rozmowy z telefonów stacjonarnych do komórkowych.

Przeczytaj także: TPSA: taniej na komórki

Mając na uwadze interesy ekonomiczne konsumentów oraz rozwój polskiego rynku telekomunikacyjnego, Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś podjął działania na rzecz obniżenia cen rozmów z telefonów stacjonarnych do komórkowych. Dotychczasowe ceny tych połączeń były uznawane zarówno przez konsumentów jak i regulatora rynku za zbyt wysokie. Fakt ten z jednej strony godził w interesy ekonomiczne polskiego społeczeństwa a z drugiej powodował ograniczenia w dalszym rozwoju tego segmentu rynku telekomunikacyjnego.

W wyniku prowadzonych przez Prezesa URTiP mediacji pomiędzy Telekomunikacją Polską S.A. a operatorami sieci komórkowych (PTC Era, PTK Centertel, Polkomtel) doszło do konsensusu skutkującego podjęciem przez wszystkich trzech operatorów telefonii mobilnej decyzji o obniżeniu stawek interkonektowych.

Stawka interkonektowa jest to stawka płacona w rozliczeniach międzyoperatorskich przez TP S.A. na rzecz operatora komórkowego za każde zrealizowane połączenie z sieci stacjonarnej do sieci komórkowej (tzw. połączenia F2M - Fixed-to-Mobile). Stawka interkonektowa stanowi znaczący koszt połączeń F2M. Jej obniżenie powinno zatem skutkować obniżeniem cen detalicznych na te połączenia.

Decyzja o obniżeniu stawek przez operatorów komórkowych została podjęta na spotkaniu z Prezesem W. Grabosiem w siedzibie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty w dniu w dniu 31 sierpnia 2004 r. W dniu 2 września br. trzej operatorzy sieci komórkowych potwierdzili w pismach do Prezesa URTiP gotowość zastosowania w rozliczeniach międzyoperatorskich (interkonekt) nowych stawek w następującej wysokości:

- 0,650 PLN/ minutę połączenia w okresie taryfikacyjnym T1 (dni powszednie w godzinach szczytu);
- 0,480 PLN/ minutę połączenia w T2 (dni powszednie poza godzinami szczytu);
- 0,400 PLN/ minutę połączenia w T3 (soboty, niedziele i święta).

Obecne stawki rozliczeń obowiązujące od dnia 30 czerwca 2003 r. wynoszą:
- 0,735 PLN/ minutę połączenia w okresie taryfikacyjnym T1
- 0,500 PLN/ minutę połączenia w T2;
- 0,400 PLN/ minutę połączenia w T3.

Największa obniżka dotyczy rozliczeń za połączenia realizowane w godzinach szczytu – tj. o 11,6 %. Stawka w dni powszednie poza godzinami szczytu ma zostać obniżona o 4 %. Stawka za połączenia w soboty i niedziele oraz dni świąteczne pozostanie bez zmian.

Przyjęty konsensus musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w stosownych aneksach do obowiązujących umów międzyoperatorskich. Operatorzy sieci GSM zadeklarowali, iż nowe stawki są gotowi wprowadzić już od 1 października 2004 r.

Na spotkaniu zorganizowanym przez Prezesa W. Grabosia TP S.A. zobowiązała się także do odpowiedniego obniżenia swojej marży – drugiego z głównych, obok stawki interkonektowej, składnika ceny detalicznej płaconej przez abonentów TP S.A. za połączenia z użytkownikami telefonów komórkowych.

 

1 2

następna

80-ty HotSpot Idea

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: