eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Menedżer personalny skuteczny ale nielubiany?

Menedżer personalny skuteczny ale nielubiany?

2010-10-26 13:24

Przeczytaj także: Odpowiedzialność menedżera za szkodę


Gdzie zatem pracownicy mogą się udać, gdy brakuje informacji o możliwościach rozwoju u szefa? W opinii połowy badanych pracowników – NIE i RACZEJ NIE (pytanie „Czy znane są Pani/Panu możliwości rozwoju w firmie?”). Nieco ale naprawdę tylko nieco lepiej oceniane są możliwości rozwoju w firmie: pytanie „Czy pozytywnie ocenia Pani/Pan własne możliwości rozwoju w firmie?” to wynik 56% odpowiedzi TAK i RACZEJ TAK oraz pytanie „Czy Pani/Pana firma przygotowuje ludzi do objęcia w przyszłości innych stanowisk?” i wynik 56% odpowiedzi NIE i RACZEJ NIE.

Wynika więc, że połowa pracowników (czyli albo połowa firm, albo bardziej realistycznie – w każdej firmie mniej lub więcej osób) nie ma pojęcia co będzie dalej z ich karierą zawodową i rozwojem umiejętności. Ludzie starają się oczywiście patrzeć optymistycznie w przyszłość. Szkoda tylko że menedżerowie (nie tylko personalni) przykładają nie dość dużą wagę do zarządzania

Mądrość ludowa a także przesłanie kilku bardziej cynicznych trenerów rozwoju brzmi: „Nie oczekuj, że firma zatroszczy się o twoją karierę. Kariera to twoja i wyłącznie twoja sprawa”. Z powyższego badania wynika, że nie jest to zwykłe płynięcie pod prąd uber-hasła obowiązującego w branży HR-owej. To po prostu trzeźwy osąd – pracownicy mogą mieć szczęście i trafić do dobrej firmy, w której te rzeczy są odpowiednio zaplanowane, a pracownicy przeszkoleni i pozytywnie nastawieni do pomocy w rozwoju. Ale mogą też trafić do firmy przypominającej skrzyżowanie ze światłami zablokowanymi w jednym kierunku: a wtedy mogą czekać bardzo długo aż dostaną się na drugą stronę.

Jest to ważna informacja dla każdego menedżera i menedżera personalnego, którzy są ambitni, kochają swoją pracę i szanują swoich kolegów i podwładnych. W polskich firmach tkwią ogromne pokłady usprawnień i rozwoju. Komu uda się je przetworzyć na powtarzalne procedury i ogłosić rynkowi, ten zdobędzie przewagę konkurencyjną i długotrwały efekt pierwszeństwa w mediach. Czyli sukces na całej linii.

fot. mat. prasowe




Więcej wyników badań i interesujących wniosków z tematów takich jak zadowolenie ogólne, umiejętność zarządzania zmianą, innowacyjność, system oceny pracowników, dzielenie się wiedzą, nagrody dla innowatorów i wartości firmy, a także metodyczne założenia badania HR znajdziesz w książce „Zarządzanie kapitałem ludzkim w polskich przedsiębiorstwach” Dagmary Lewickiej (Wydawnictwa Profesjonalne PWN, 2010).

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN Wydawnictwo Naukowe PWN

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: