eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IX 2010

Koniunktura przemysłowa IX 2010

2010-09-23 10:15

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2010


We wrześniu przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują znaczny spadek sprzedaży, jednak przewidywania w tym zakresie są bardziej optymistyczne niż prognozy z sierpnia. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów towarów. W związku z tym ilość towarów zamawianych u dostawców może być zwiększana w nieco mniejszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem. Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań finansowych oceniana jest bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są nieznacznie negatywne. Ze wszystkich badanych grup firm handlowych, największy wzrost cen zarówno bieżących jak i przyszłych (szybszy niż w ubiegłym miesiącu), jest odnotowywany w branży żywnościowej. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznacznie zmniejszyć zatrudnienie, w stopniu mniejszym niż prognozowano w sierpniu.

We wrześniu poziom sprzedaży odnotowany dla branży włókno, odzież, obuwie nie zmienia się. Odpowiednie prognozy są optymistyczne, lepsze niż w zeszłym miesiącu. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów. Ilość towarów zamawianych u dostawców może utrzymać się na poziomie zbliżonym do przewidywań sprzed miesiąca. Przedsiębiorcy zgłaszają nieco mniejsze niż w sierpniu trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, natomiast prognozy na najbliższe miesiące wskazują, iż przedstawiciele tej branży nie przewidują trudności w tym zakresie. We wrześniu dyrektorzy jednostek sygnalizują nieznaczny wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Planowane jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia, nieco większe niż prognozowano przed miesiącem.

Przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują większy niż zgłaszano w sierpniu spadek bieżącej sprzedaży. Przyszła sprzedaż może się zwiększyć. Utrzymują się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość zmniejszenia się trudności w tym zakresie. Poziom nadmiernych zapasów towarów nieco się zmniejsza, co może być powodem, że przedsiębiorcy zwiększają zamówienia na towary u dostawców. Sygnalizowany jest dalszy wzrost bieżących cen towarów. Prognozy w tym zakresie wskazują na utrzymanie się wzrostu cen na poziomie zbliżonym do przewidywań z sierpnia. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznaczne redukcje zatrudnienia, nieco większe niż planowali w zeszłym miesiącu.

Spośród badanych jednostek, we wrześniu 4,0% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,4% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 55% przedsiębiorstw, 66% we wrześniu 2009 r. – znaczenie tej bariery spadło w największym stopniu w porównaniu z ocenami sprzed roku), kosztami zatrudnienia (50% we wrześniu, 56% w analogicznym miesiącu 2009 r.), niedostatecznym popytem (47% we wrześniu, 44% przed rokiem), a także wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (42% we wrześniu, 50% rok temu). Wysokie odsetki bankowe nie stanowią większej przeszkody dla przedsiębiorców (16% we wrześniu i 17 % w analogicznym miesiącu 2009 r.).

4. Usługi

fot. mat. prasowe

Informacja/komunikacja/transport/gospodarka magazynowa

Informacja/komunikacja/transport/gospodarka magazynowa

We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 34 (w sierpniu plus 29). Poprawę koniunktury odnotowuje 39% badanych firm, a jej pogorszenie – 5% (w sierpniu odpowiednio 35% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z korzystnych, lepszych niż przed miesiącem ocen bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży jak i przewidywanej sytuacji finansowej. Tylko bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest mniej korzystnie niż w sierpniu. Przedsiębiorcy zgłaszają nieco szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżących cen usług, ale jednocześnie spodziewają się nieznacznie wolniejszego wzrostu cen w następnych miesiącach. Dyrektorzy jednostek spodziewają się dość istotnego wzrostu zatrudnienia. Spośród badanych przedsiębiorstw, we wrześniu 2,4% (przed rokiem 2,3%) deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (79% we wrześniu bieżącego i ubiegłego roku). W skali roku w największym stopniu zmalało znaczenie bariery związanej z kosztami zatrudnienia (z 37 % do 28%) oraz niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 46% do 38%).

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: