eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dobre Praktyki Spółek notowanych na GPW

Dobre Praktyki Spółek notowanych na GPW

2010-09-23 12:29

Przeczytaj także: Czy spółki giełdowe mówią nam o wszystkim, o czym powinniśmy wiedzieć?


W części dotyczącej zarządów spółek giełdowych autorzy wskazują na istotę posiadania przez spółkę strony internetowej oraz jej koniecznej zawartości. Wspominają także o pracy zarządu, obowiązkach członków i rozwiązywaniu konfliktu interesów. Twórcy dobrych praktyk wskazują w tej części na istotę prowadzenia walnych zgromadzeń, które stwarzają warunki twórczej współpracy i unikania ewentualnych konfliktów. Prowadzenie odpowiedzialnych spotkań zarządów i akcjonariuszy prowadzi do sprawniejszej komunikacji i przejrzystości działalności firmy.

W części dotyczącej członków rad nadzorczych zwracana jest uwaga na istotę działań rad nadzorczych w spółkach. Członkowie rad nadzorczych powinni zachowywać się w sposób odpowiedzialny i nie budzący zastrzeżeń. Autorzy szczegółowo wyjaśniają, w jakich sytuacjach należy dostosować się do ogólnie przyjętych norm. Poruszony został również fakt, w którym to z założenia w radzie nadzorczej powinno zasiadać przynajmniej dwóch członków niezależnych od spółki i podmiotów pozostających w istotnych powiązaniach ze spółką. Zaznaczają również, że w każdej radzie nadzorczej powinien zostać utworzony komitet audytowy, w skład którego powinien wchodzić przynajmniej jeden członek niezależny. Poruszone są również inne istotne kwestie w funkcjonowaniu i obradach rad nadzorczych, które to powinny być zasadami przestrzeganymi w spółkach.

W części ostatniej – czwartej, skupiono się na prawach i obowiązkach akcjonariuszy. Poruszane są między innymi kwestie dostępności mediów do postanowień i działań spółki, dostępu akcjonariuszy do walnych zgromadzeń oraz informacji o działaniach spółki, możliwość nabywania nowych akcji.

Ustanowienie zasad Dobrych Praktyk ma na celu podwyższenie standardów koegzystowania spółek na wspólnym rynku. Ustalenie wzajemnych praw i obowiązków ujednolici system wartości dla wszystkich uczestników giełdy. Transparentność spółek i sprawna komunikacja pozwoli na łatwiejsze dotarcie inwestorów. Firmy promujące swoje wartości mogą liczyć na większe zainteresowanie podmiotów z kapitałem, oraz same mogą mieć większe szanse nawiązania współpracy z innymi firmami. Najważniejsze jest jednak to, że firmy współistniejące na krajowym rynku tworzą nową, wysoką jakość i kulturę, która staje się wizytówką polskiego rynku giełdowego.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: