eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dobre Praktyki Spółek notowanych na GPW

Dobre Praktyki Spółek notowanych na GPW

2010-09-23 12:29

4 lipca 2007 roku Rada Nadzorcza GPW uchwaliła nowe zasady ładu korporacyjnego. 19 maja 2010 roku zostały one po raz pierwszy zmienione oraz dostosowane do nowych przepisów prawa i obowiązujących trendów w międzynarodowym corporate governance oraz oczekiwań członków rynku kapitałowego. By wszyscy wiedzieli co, gdzie, jak - Dobre Praktyki Spółek notowanych na GPW.

Przeczytaj także: Czy spółki giełdowe mówią nam o wszystkim, o czym powinniśmy wiedzieć?

Celem Dobrych Praktyk jest przede wszystkim uatrakcyjnienie na rynku kapitałowym spółek notowanych na giełdzie. Nie da się ukryć, że jest to bardzo istotne narzędzie w podnoszeniu konkurencyjności na rynku. Celem pomysłodawców było stworzenie zbioru zasad, które przyczynią się do większej przejrzystości spółek, poprawy komunikacji i relacji pomiędzy firmami. Stosowanie zasad obowiązujących w Dobrych Praktykach może się bardzo przyczynić do ułatwienia oraz obniżki kosztów pozyskiwania inwestorów, wpływając bezpośrednio na dodatkowa wycenę przedsiębiorstw.

Całe przedsięwzięcie uchwalenia Dobrych Praktyk nawiązuje w szczególności do tradycji polskiego corporate governance. Wszystkie te działania prowadzą do podnoszenia konkurencyjności na rynku głównym, co z kolei prowadzi do wzrostu znaczenia polskiego rynku giełdowego na arenie międzynarodowej. Dobre Praktyki należą do tzw. „miękkiego prawa”, którego nie można wprawdzie odnieść do realnie istniejących przepisów, jednak jest to zbiór zasad których powinno się przestrzegać. Zgodnie z tym, GPW wprowadziła mechanizm „comply or explain”. W szerszym rozumieniu jest to zasada, wg której spółki powinny się zastosować do ogólnie przyjętych reguł, jeśli jednak tego nie robią, mają powinność wyjaśnić z jakiej przyczyny. Wygląda to w ten sposób, że w przypadku naruszenia zasady ładu korporacyjnego, spółka powinna opublikować raport, zawierający informacje dotyczące zasady, która nie została zastosowana, okoliczności jakie na to wpłynęły oraz sposobu i podjętych krokach w celu wprowadzenia zasady ładu korporacyjnego. Spółki są również zobligowane do umieszczania w raportach rocznych oświadczenia o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego.

Dokument dotyczący dobrych praktyk dzieli się na 4 części:
  • Rekomendacje dotyczące dobrych praktyk spółek giełdowych
  • Dobre praktyki realizowane przez zarządy spółek giełdowych
  • Dobre praktyki stosowane przez członków rad nadzorczych
  • Dobre praktyki stosowane przez akcjonariuszy

W pierwszej części, dotyczącej dobrych praktyk spółek giełdowych, zawarte są informacje odnoszące się do transparentnego funkcjonowania spółki na rynku. Twórcy wskazują na istotność prowadzenia przejrzystej polityki informacyjnej i zapewnienia zainteresowanym łatwego dostępu do danych koniecznych do sprawnej oceny sytuacji firmy i jej rokowań. Spółki zgodnie z ładem korporacyjnym powinny zapewnić odpowiedni poziom komunikacji z inwestorami i analitykami. Autorzy zwracają również uwagę na organizacje walnych zgromadzeń. Ważnym elementem tej części jest zwrócenie uwagi na członków rady nadzorczej. Omówiona jest kwestia wynagrodzeń oraz odpowiednich umiejętności i wiedzy adekwatnej do pełnionych funkcji. Również poruszono tematykę odpowiedzialności akcjonariuszy wobec spółki.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: