eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy produkcyjne odczuwają poprawę

Firmy produkcyjne odczuwają poprawę

2010-09-03 11:20

Przeczytaj także: Duże firmy a zapotrzebowanie na kredyty w 2010 r.


Polscy producenci w czołówce Unii Europejskiej

fot. mat. prasowe

Wskaźniki optymizmu firm w Polsce odnośnie sytuacji w ciągu najbliższego roku

Wskaźniki optymizmu firm w Polsce odnośnie sytuacji w ciągu najbliższego roku

Jak wskazuje najnowsze badanie KPMG, nastroje w polskim sektorze produkcyjnym należą do najlepszych w Europie. Znacząca większość przedsiębiorstw produkcyjnych spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku ich aktywność gospodarcza wzrośnie (wskaźnik +46,5), a nowych zamówień będzie więcej niż dotychczas (+42,3). Co więcej, znacznie częściej niż pół roku temu producenci spodziewają się wzrostu przychodów (+36,6 w stosunku do +26,3 w lutym 2010) i zysków (+26,8 w stosunku do +19,7). W związku ze spodziewanym ożywieniem w działalności gospodarczej, znacząca większość polskich producentów spodziewa się zwiększyć stopień wykorzystania mocy produkcyjnych (+40,8). Tak dobrych nastrojów w polskim sektorze produkcyjnym nie notowano od lipca 2007.

fot. mat. prasowe

Aktywność gospodarcza/przychody/zyski

Aktywność gospodarcza/przychody/zyski

Podobnie jak w przypadku Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii czy Holandii, powrót koniunktury zachęca polskich producentów do przeprowadzania nowych inwestycji. W ciągu ostatniego półrocza znacząco wzrósł odsetek firm planujących w ciągu najbliższego roku inwestycje kapitałowe (wzrost wskaźnika z +9,2 w lutym 2010 do +23,9) oraz zatrudnienie nowych pracowników (wzrost z +2,6 do +18,3), co może przyczynić się do ożywienia na rynku pracy. Co więcej, polskie firmy produkcyjne coraz częściej zamierzają zwiększać nakłady na badania i rozwój (wskaźnik +26,8 w stosunku do +14,5 w lutym 2010).


W miarę jak poprawia się koniunktura u naszych głównych partnerów handlowych, sytuacja w polskim sektorze produkcyjnym staje się coraz lepsza”, podsumowuje Leszek Wroński, Partner, Szef działu Doradztwa Gospodarczego KPMG w Polsce. „Widać to w statystykach: od początku roku wartość produkcji sprzedanej w sektorze przetwórstwa przemysłowego wzrosła o 11,6% w stosunku do analogicznego okresu w 2009 roku. Jak pokazują najnowsze badania KPMG, ten pozytywny trend powinien się utrzymać. Większość badanych firm produkcyjnych w Polsce spodziewa się większej liczby nowych zamówień i w związku z tym planuje w ciągu najbliższego roku rozszerzyć skalę swojej działalności gospodarczej. Szczególnie optymistyczne jest nowe zjawisko: polscy producenci coraz częściej zamierzają inwestować i zatrudniać nowych pracowników. Pod tym względem jesteśmy w czołówce Unii Europejskiej”.

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie/inwestycje/wydatki na B+R

Zatrudnienie/inwestycje/wydatki na B+R

Informacje o badaniu
„Global Business Outlook Survey for worldwide Manufacturing and Services” to badanie firmy Markit przeprowadzane na zlecenie KPMG, obejmujące zasięgiem ponad 11 000 przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych na całym świecie, w którym przedsiębiorcy wyrażają swoje oczekiwania gospodarcze dotyczące najbliższej przyszłości. Badanie przeprowadzane jest trzy razy w roku; dane zbierane są w lutym, czerwcu i październiku. Kraje wchodzące w skład badania to: Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Irlandia, Austria*, Holandia*, Grecja*, Czechy*, Polska*, Rosja, Brazylia, Indie, Chiny. (*w badaniu biorą udział jedynie przedsiębiorstwa produkcyjne). W bieżącej edycji badania udział wzięło 6 200 firm.

Badanie wykorzystuje wskaźniki, które określają optymizm lub pesymizm respondentów odnośnie badanych zmiennych takich jak: aktywność gospodarcza, przychody, nowe zamówienia, zyski, zatrudnienie itp. Wskaźniki te przyjmują wartości od -100 do +100, przy czym wartość 0,0 oznacza neutralną prognozę na najbliższe 12 miesięcy, wartości powyżej 0,0 prognozę pozytywną, a wartości poniżej 0,0 prognozę negatywną. Wartość wskaźnika oblicza się, odejmując procent respondentów przewidujących zmniejszenie się/pogorszenie danej zmiennej w ciągu najbliższych 12 miesięcy od procentu respondentów przewidujących wzrost/polepszenie się danej zmiennej.


Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: