eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska A i Polska B - mit czy realia?

Polska A i Polska B - mit czy realia?

2010-07-19 00:13

Przeczytaj także: Polska gospodarka w 2008: banki na plusie


Pełne zaplecze organizacyjne dla spotkań biznesowych zapewniają oba centra województw. W hotelach badacze ASM zaobserwowali profesjonalizm podczas organizacji konferencji prezentujących wyniki projektów: „Aktualny i przyszły profil gospodarczy województwa lubelskiego” i „Aktualny i przyszły profil gospodarczy województwa lubuskiego”. Promocja tego, co jest specyfiką danego województwa, jest właściwym kierunkiem kształtowania podejścia do gospodarki i zmian. Celem jest równanie w górę. W każdym z badanych województw inne przestrzenie gospodarki tego wymagają. Najbardziej prawdopodobną przyczyną różnic są kwestie demograficzne rzutujące na stan gospodarki.

Wg danych GUS pogłębia się dysproporcja między województwem lubelskim a średnią krajową jeśli chodzi o tempo wzrostu wydajności pracy, szczególnie w rolnictwie. W województwie lubuskim zaś stopa bezrobocia jest wysoka a udział sektora usługowego w strukturze wartości dodanej jest nieco niższy niż średnio w kraju. W obu województwach różna jest struktura zatrudnienia, co widać na poniższym rysunku. Lubuskie prezentuje poziom najwyższy w Polsce, lubelskie jeden z najniższych.

Według danych ASM, prognoza demograficzna dla województwa lubelskiego na lata 2008-2013 wskazuje na spadek liczby mieszkańców województwa do około 2,121 miliona osób na koniec 2013 roku. Prognoza demograficzna dla Polski zakłada w badanym okresie również spadek liczby ludności. Prognozowany w województwie lubelskim spadek liczby ludności oraz mniej korzystna z punktu widzenia rynku pracy niż w Polsce struktura demograficzna ludności według wieku (mniejszy udział ludności w wieku produkcyjnym) pozwalają sądzić o negatywnym wpływie procesów demograficznych na sytuację społeczno-gospodarczą regionu.

Prognozowany w województwie lubuskim nieznaczny wzrost liczby ludności oraz korzystniejsza z punktu widzenia rynku pracy niż w Polsce struktura demograficzna ludności według wieku pozwalają sądzić o pozytywnym wpływie procesów demograficznych na sytuację społeczno-gospodarczą regionu. Zgodnie z realizacją scenariusza bazowego liczba pracujących wzrośnie w latach 2010-2013 o około 30 tysięcy osób i osiągnie w 2013 roku poziom 478 tysięcy osób.

Szczególnie istotną dla przyszłego rozwoju kwestią jest prognozowanie i odpowiednie kształtowanie profilu specjalizacyjnego regionów, województwa: lubelskie i lubuskie różnią się nim. Analiza zmian udziału w gospodarce oraz zainteresowania systemami jakości oraz innowacjami pozwoliła na wskazanie sekcji gospodarki, które można uznać za motory konkurencyjnego, innowacyjnego rozwoju gospodarczego regionów w przyszłości. W województwie lubuskim są to: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz hotele i restauracje, w województwie lubelskim zaś edukacja i budownictwo. I zarówno jeden, jak i drugi region może skorzystać z pozytywnych w tych obszarach perspektyw, nie sugerując się innymi województwami Polski i ich specyfiką. To, co dobre dla jednych, nie musi sprawdzać się u innych. Rozwój budownictwa jest korzystny dla obu województw, ciekawe jaki będzie rozwój sytuacji gospodarczej w obu regionach w perspektywie czasu, zastanawia się ASM.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: