eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak ważna jest atmosfera w pracy?

Jak ważna jest atmosfera w pracy?

2010-07-01 10:19

Jak ważna jest atmosfera w pracy?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

65 proc. Polaków uważa, że atmosfera w firmie może stać się przyczyną rezygnacji z pracy, nawet jeśli nie mamy innej oferty zatrudnienia. Okazuje się, że większość z nas nie jest zadowolona ze stosunków panujących w naszych firmach. Zła atmosfera w pracy powoduje frustrację i spadek zaangażowania pracowników. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest zachowanie współpracowników i szefa - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych wśród użytkowników serwisu rekrutacyjnego szybkopraca.pl.

Przeczytaj także: Rywalizacja w pracy nie dla Polaków

Atmosfera w pracy raczej przeciętna

Większość ankietowanych przez szybkopraca.pl. internautów oceniło atmosferę w pracy jako przeciętną (32 proc). Ta grupa osób deklaruje, że w miejscu zatrudnienia można nawiązywać bliższe znajomości, ale trzeba również kierować się zasadą ograniczonego zaufania wobec współpracowników. Kolejne 27 proc. ankietowanych wskazało, że atmosfera w ich pracy jest zła. Natomiast 26 proc. uważa, że jest ona nie do zniesienia. Najmniej respondentów – 15 proc. – zadeklarowało zadowolenie ze stosunków panujących w ich firmie.
Co wpływa na atmosferę w pracy?

Okazuje się, że największy wpływ na to, czy dobrze czujemy się w miejscu pracy, mają inni pracownicy. Na tę przyczynę wskazało 74 proc. pytanych. To właśnie osoby, z którymi współpracujemy na co dzień budują naszą opinię o danej firmie. Ważne są w związku z tym stosunki panujące w poszczególnych zespołach, grupach lub pomiędzy osobami dzielącymi osobne pomieszczenie w pracy.

Na szefa, jako na główną przyczynę budującą atmosferę w miejscu zatrudnienia, wskazało 71 proc. ankietowanych. Ankieta szybkopraca.pl dowodzi więc, jak ważne są kompetencje menedżerskie szefa i dobra umiejętność zarządzania zespołem. Pracownicy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa, związane z umiejętnością rozwiązywania problemów przez szefa.

Następną ważną przyczyną wpływającą na atmosferę w pracy jest system wynagradzania i awansów. Klarowna polityka płacowa pozwala na planowanie przez pracownika jego przyszłej pensji. Natomiast jasne wytyczne dotyczące awansu sprawiają, że pracownikowi łatwiej jest osiągać cele i wykonywać zadnia, co daje korzyść zarówno pracodawcy, jak i zatrudnionemu.

Informacje na temat sytuacji firmy, docierające do pracowników, są kolejną przyczyną wpływającą na atmosferę- na ich istotę wskazało 27 proc. badanych przez szybkopraca.pl. Jeśli osoby pracujące w organizacji zauważają zmiany w płynności finansowej firmy, zaczynają obawiać się o utrzymanie swojego miejsca pracy. Z drugiej strony, jeśli do zatrudnionych docierają pozytywne informacje, buduje to ich poczucie bezpieczeństwa.

21 proc. ankietowanych wskazało własne zachowanie jako na jedną z najważniejszych przyczyn budujących atmosferę w firmie. Okazuje się więc, że za złe stosunki między współpracownikami jesteśmy skłonni częściej obwiniać innych niż siebie.
Organizowane przez firmę spotkania i imprezy integracyjne były znaczące dla 9 proc. ankietowanych. Można wywnioskować, że działania piarowe skierowane do pracowników mają dla nich najmniejsze znaczenie (ankietowani mogli zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź, dlatego wyniki na przedstawionym obok wykresie nie sumują się do 100).

Atmosfera w pracy to sprawa kluczowa
Na pytanie o skutki złej atmosfery w pracy, 46 proc. badanych odpowiedziało, że jest to powód do frustracji. Dla kolejnych 32 proc. było to kluczową sprawą. Nie dziwi więc fakt, że znacząco wpływa to na nasze zaangażowanie oraz jakość wykonywania obowiązków służbowych. 18 proc. ankietowanych stwierdziło, że atmosfera w pracy wpływa wyłącznie na stosunki między pracownikami, a nie na ich lojalność wobec pracodawcy. Dla 4 proc. ankietowanych atmosfera w pracy nie ma żadnego znaczenia.

Uciekniemy z firmy, w której jest źle
Badanie szybkopraca.pl wskazuje również, że atmosfera w firmie może być przyczyną dobrowolnej rezygnacji z pracy - 65 proc. ankietowanych wskazało, że byłoby w stanie zwolnić się, nawet jeśli nie mięliby innej oferty zatrudniania. 34 proc. internautów zmieniłoby pracę pod warunkiem możliwości odejścia do innej organizacji. 2 proc. stwierdziło z kolei, że zła atmosfera w firmie nie może być przyczyną rezygnacji z zatrudniania.

Przeczytaj także: Po co asertywność w pracy? Po co asertywność w pracy?

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: