eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w IV 2010 r.?

Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w IV 2010 r.?

2010-05-08 00:22

Przeczytaj także: Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w I 2012 r.?


Sprzedaż może zająć ponad rok

Home Broker podaje, że sprzedaż mieszkania może jednak trwać dużo dłużej niż wynosi aktualna średnia wynosząca cztery miesiące. Czasami do transakcji nie dochodzi także w związku z cechami mieszkań uznawanych przez nabywców za mankamenty. Około 13 miesięcy czekało na nabywcę trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 49 m kw. w Gdańsku, dzielnicy Wrzeszcz. Lokal mieści się w kamienicy z 1945 roku i znalazł nabywcę za cenę blisko 220 tys. zł. Głównymi mankamentami, które mogły wpłynąć na długość sprzedaży były stan lokalu, czyli konieczność remontu i brak centralnego ogrzewania. Ciepło pochodziło z pieca etażowego, co łączyło się to z potrzebą wnoszenia do mieszkania węgla. Trzeba jednak podkreślić, że nie zawsze lokal do remontu musi być trudny do sprzedaży. Są bowiem kupcy, którzy poszukują tylko takich mieszkań, oczywiście oczekując dyskonta w cenie.

Luksus może być przeszkodą

I odwrotnie. Eksperci wskazują, iż wykończenie lokalu w wysokim standardzie także może stać się przeszkodą w znalezieniu kupca. Szczególnie dzieję się tak, gdy lokal luksusowo wykończony mieści się na przykład w budynku z wielkiej płyty. Sytuacja taka miała miejsce w przypadku czteropokojowego mieszkania na warszawskim Ursynowie. Miało powierzchnię 72 m kw. i mieściło się na najwyższym piętrze budynku z wielkiej płyty. Nawet dość atrakcyjna cena na poziomie niewiele ponad 500 tys. zł oraz pożądana lokalizacja nie pomogły w szybkiej sprzedaży nieruchomości. Mieszkanie to znalazło bowiem nabywcę dopiero ponad 14 miesięcy po wprowadzeniu oferty do sprzedaży.

Kłopoty z kursem walutowym

Jak pokazuje praktyka nie zawsze problem leży w samej nieruchomości. Na warszawskim Śródmieściu mieszkanie sprzedawało się blisko dwa lata i nie wynikało to wcale z wartości nieruchomości, przekraczającej milion złotych, lecz z wysokiego kursu franka szwajcarskiego. Właśnie w tej walucie zaciągnięty był kredyt na zakup lokalu i pomimo dużego zainteresowania wśród kupujących, sprzedający wstrzymywał się z decyzją aż do umocnienia rodzimej waluty. Mieszkanie o powierzchni 102 m kw. (trzy pokoje) mieściło się w kamienicy i urządzone było w wysokim standardzie. Ponadto dużym atutem, oprócz lokalizacji mieszkania, był atrakcyjny widok na panoramę miasta – podaje Home Broker.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: