eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile kosztuje mieszkanie we Francji?

Ile kosztuje mieszkanie we Francji?

2010-05-09 00:17

Ile kosztuje mieszkanie we Francji?

Średnie ceny 1m2 mieszkania w poszczególnych regionach Francji i w Paryżu © fot. mat. prasowe

Realizacja marzenia o przeprowadzce z Warszawy do Paryża kosztować będzie zmniejszeniem dotychczasowej powierzchni mieszkania o 3/4. Jeśli jednak zamieszkamy pod Paryżem, mieszkanie skurczy się o połowę - wynika z analizy Expandera. W 1/3 regionów Francji można jednak kupić mieszkanie tańsze niż w Warszawie. Poza tym średnie ceny w regionie Île-de-France są o połowę niższe, niż w stolicy tego regionu - Paryżu, podczas gdy mieszkania w województwie mazowieckim są tylko o 10% tańsze, niż w Warszawie.
Średnie ceny mieszkań we Francji, podobnie, jak w Polsce zróżnicowane są w zależności od regionu, w którym planujemy zamieszkać. Z analizy Expandera wynika, że duży wpływ na cenę ma także źródło informacji o ofercie. Planując zakup mieszkania za granicą, z reguły naszym głównym źródłem informacji o ofertach jest Internet. Poziom cen, ogłaszanych na francuskich stronach internetowych może być jednak nawet o kilka-kilkanaście procent niższy od swojego odpowiednika na stronach polskich. Problem ten dotyczy zwłaszcza regionu Île-de-France oraz Paryża, które w odniesieniu do Polski można by przyrównać do województwa mazowieckiego i Warszawy. Kolejnym regionem, dla którego średni poziom cen nieruchomości, wyliczony na podstawie danych ofertowych, zaczerpniętych ze stron francuskich jest znacznie niższy od wyliczonego z danych, zamieszczonych na polskiej stronie jest Provence-Alpes-Côte d’Azur. Znaczenie tego regionu (Lazurowe Wybrzeże) jest natomiast porównywalne ze znaczeniem województwa kujawsko-pomorskiego w naszym kraju – uznawanego za najatrakcyjniejszy nadmorski region turystyczny Polski. Jeśli zatem zamierzamy nabyć mieszkanie w którymś z tych dwóch regionów, najlepiej od razu skierować nasze poszukiwania na obce źródła ofert, które cechują się niższym poziomem średnich cen.

Przechodząc do analizy cenowej mieszkań w poszczególnych regionach Francji, nie da się ukryć, że szczyt piramidy cenowej osiąga Paryż. Wyjątkowość tego miasta, uznawanego za światową stolicę mody i sztuki, czarującego zabytkami architektury, pełnego urokliwych uliczek, bulwarów, parków i tętniących wieczornym życiem café-restaurant wprost nad Sekwaną – od zawsze przyciągała nie tylko artystów. Te, a także wiele innych czynników sprawiały i nadal sprawiają, że kochamy to miasto i jeśli tylko możemy, chcemy choć przez chwilę tam pomieszkać. Jeśli więc zdecydowaliśmy się już na przeprowadzkę do Paryża i poszukujemy mieszkania, musimy się liczyć z tym, że średnio za 1m2 zapłacimy powyżej 30tys. PLN, t.j. cztery razy więcej, niż w Warszawie. Niemniej, jeśli nie będzie nas stać na sam Paryż, możemy zamieszkać poza nim, ale w regionie Île-de-France. Tym sposobem nasz koszt zakupu mieszkania może spaść nawet o połowę, co w porównaniu do polskiego Mazowsza, gdzie średnie ceny mieszkań są niższe zaledwie o około 10% od cen warszawskich, stawia Francję w znacznie lepszym świetle.

Drugim, najdroższym regionem Francji jest Provence-Alpes-Côte d’Azur, położony w południowej części kraju, u wybrzeży Morza Śródziemnego. Region ten, porównywalny pod względem walorów wypoczynkowych do naszych terenów nadbałtyckich jest droższy od nich ponad 3,4-krotnie. Za 1m2 mieszkania na Lazurowym Wybrzeżu zapłacimy bowiem prawie 14,9tys. PLN.

Następne w kolejności, najwyższe średnie ceny nieruchomości mieszkalnych przypisane są regionom: Basse-Normandie i Aquitaine, graniczącym z wodami Oceanu Atlantyckiego. Pierwszy z nich jest terenem rolniczym o wysoko rozwiniętej agroturystyce, słynącym z dostarczania „zdrowej” żywności. Region zachwyca swoją czystością i zielenią – dla zwolenników bliskości natury oferuje on aż trzy Parki naturalne (Normandie-Maine, les marais du Cotentin et du Bessin i Le Perche), których powierzchnia zajmuje 23% całego regionu. Aquitaine to z kolei region, zarówno dla miłośników piaszczystych plaż i wysokich fal Atlantyku, jak i zwolenników pieszych wycieczek w zielonych dolinach Pirenejów. Dla koneserów wina jest ona krainą słynnego Bordeaux. Jeśli planujemy nabycie mieszkania w którymś z tych dwóch regionów, średnia cena 1m2 mieszkania wyniesie odpowiednio: 13,3tys. PLN oraz 11,8tys. PLN.

Jeśli marzymy o zamieszkaniu nad Oceanem, nieco taniej możemy kupić mieszkanie w regionach: Pays-de-la-Loire oraz Poitou-Charentes – tam średnie ceny mieszkań kształtują się na poziomie 11tys. PLN i niecałych 10tys. PLN za 1m2. Pays-de-la-Loire słynie z najdłuższej plaży Francji (La Baule) i zielonych winnic. Urok regionu Poitou-Charentes docenią wszyscy, kochający puste plaże i nieskażoną przyrodę. Czysta woda i zadbane plaże tych regionów są źródłem ich znaczącej przewagi nad tak popularnym wybrzeżem Morza Śródziemnego, które w porównaniu do tych jest droższe o prawie 1/3.

 

1 2

następna

oprac. : Aneta Rózga / expander

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: