eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w IV 2010 r.?

Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w IV 2010 r.?

2010-05-08 00:22

Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w IV 2010 r.?

Długość procesu sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym © fot. mat. prasowe

Najbardziej atrakcyjne oferty sprzedaży mieszkań mogą zniknąć z rynku w ciągu zaledwie kilku dni - pokazują dane Home Broker. Na drugim biegunie znajdują się oferty, które czekają na nabywcę nawet ponad rok. W kwietniu sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym zajmowała średnio cztery miesiące.

Przeczytaj także: Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w I 2012 r.?

Wstępne dane Home Broker pokazują, że sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym zajmowała w kwietniu przeciętnie 123 dni. Jest to czas, który mija od wystawienia oferty do zawarcia umowy finalnej. Kwietniowy wynik był gorszy od rekordowego marca, kiedy sprzedaż nieruchomości trwała zaledwie 87 dni. Eksperci podają jednak, że wynik marcowy był przypadkowy i należy go łączyć z dużo większą niż przeciętna liczbą transakcji gotówkowych (są one szybsze niż finansowane z kredytu, gdyż pozwalają uniknąć czasochłonnych procedur bankowych). Znacznie gorszy wydźwięk ma porównanie wyniku kwietniowego do analogicznego okresu sprzed roku, kiedy to na podpisanie umowy finalnej sprzedający czekał tylko 81 dni. Gdyby natomiast rozważać jedynie ten rok, to można przyjąć, że najnowsze dane wpisują się w stopniowy spadek długości procesu sprzedaży nieruchomości, który osiągnął maksymalną wartość w styczniu br. na poziomie 139 dni.

fot. mat. prasowe

Długość procesu sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym

Długość procesu sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym

Dwa i pół miesiąca do umowy przedwstępnej

Jeżeli weźmiemy z kolei pod uwagę liczbę dni mijających od wprowadzenia oferty do sprzedaży do podpisania umowy przedwstępnej, widoczna jest w tym zakresie stabilizacja na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Jak pokazują dane Home Broker, średnio okres ten w ostatnim roku trwał 72 dni, podczas gdy wyniki wstępne za kwiecień br. wskazują na nieznaczny spadek, do 69 dni.

Dobra okazja – nabywca znajduje się w kilka dni

Z danych Home Broker o transakcjach zawartych w ostatnim kwartale wynika, że najbardziej atrakcyjne nieruchomości mogą zniknąć z rynku nawet w kilka dni. Wymaga to jednak zakupu nieruchomości za gotówkę i paradoksalnie wcale nie jest spowodowane zaniżoną ceną. Przykładem może być kawalerka o powierzchni 27 m kw. na ulicy Vivaldiego we Wrocławiu, która czekała na nabywcę zaledwie 4 dni. Budynek, w którym się mieściła został oddany do użytkowania w 2005 roku. Sam lokal natomiast był w bardzo dobrym standardzie i nie wymagał nakładów finansowych. Bez wątpienia dużym atutem mieszkania była lokalizacja na terenie najbardziej popularnej dzielnicy Wrocławia - Krzykach. – Strony transakcji ustaliły cenę metra kwadratowego mieszkania na blisko 8 tys. zł, co należy uznać za cenę rynkową – mówi Małgorzata Olas, doradca Home Broker z Wrocławia.

Za niewiele ponad 110 tys. zł znalazła także nabywcę kawalerka w Łodzi na terenie dzielnicy Górna. Do podpisania aktu notarialnego doszło zaledwie w ciągu 12 dni od wprowadzenia mieszkania do oferty. Lokal mieścił się w budynku z 2000 roku i był w bardzo dobrym stanie. Do lokalu o powierzchni 27 m kw. przynależał ponadto taras o powierzchni aż 40 m kw., co bez wątpienia przesądziło o tak szybkim zniknięciu oferty z rynku.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: