eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy tymczasowej ma potencjał

Rynek pracy tymczasowej ma potencjał

2010-04-30 00:25

Przeczytaj także: Kim jest pracownik tymczasowy w Polsce?


Zaowocowało to wzrostem zainteresowania oraz, co ważniejsze, wzrostem zaufania do tych usług zarówno ze strony potencjalnych pracowników, jak również polskich przedsiębiorców. Pracodawcy bowiem coraz częściej sięgają po opisywane rozwiązania, by sprawnie radzić sobie z czasowym niedoborem pracowników, czy okresami wzmożonych nakładów pracy. Liczba pracodawców użytkowników, czyli firm zatrudniających pracowników tymczasowych roku 2008 wyniosła 10 825, czyli o ponad 4000 więcej niż jeszcze dwa lata wcześniej.

Pracownik wyższego szczebla pracownikiem tymczasowym?

O tym, że polski rynek pracy tymczasowej wciąż się rozwija świadczą zmiany, jakie dokonują się w profilu typowego pracownika tymczasowego. Wprawdzie nadal ta forma zatrudnienia dominuje w przypadku szeregowych pracowników odpowiedzialnych za podstawowe prace wykonawcze, to jednak coraz częściej pracownikami tymczasowymi zostają osoby z doświadczeniem biurowo – administracyjnym, finansowo – księgowym czy informatycznym. Upowszechnienie się tej formy zatrudnienia wśród wykwalifikowanych pracowników umysłowych dodatnio wpłynie na wzrost zainteresowania ze strony pracodawców, dla których oznacza to większą elastyczność w zarządzaniu kadrą pracowników. Już teraz wielu pracodawców na rynku polskim z powodzeniem korzysta z tzw. IT kontraktorów, zatrudniając specjalistów i managerów IT na dany okres czasu – często na czas wdrażania, czy trwania jakiegoś projektu. W Niemczech np. usługa IT Contractingu jest znacznie bardziej rozwinięta i cieszy się ogromną popularnością wśród pracodawców.

Odpowiedzią na trendy rozwojowe w pracy tymczasowej będzie spóźniona, ale długo oczekiwana nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Zmianie ulegają niektóre z zapisów dotychczas ograniczających możliwości korzystania z pracowników tymczasowych. Z pewnością korzystnie przyczyni się to do dalszego rozwoju usług pracy tymczasowej i zwiększenia ich popularności.

Rozwój ten, jak można się spodziewać, będzie prowadził do większego upowszechnienie się elastycznych form zatrudnienia na polskim rynku oraz wzrostu wykorzystania ich w sektorze usług (obok dominującego obecnie sektora produkcyjnego). Taka zmiana ze strony pracodawców może doprowadzić do wzrostu zainteresowania pracą tymczasową pracowników wyższego szczebla. Wszystkie te analizy mogą świadczyć o dalszym rozwoju rynku pracy tymczasowej.

Autor: Grzegorz Opala,Team Leader w Recruiting experts in Office Support and Temp Services

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: