eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe oferty pracy III 2010

Nowe oferty pracy III 2010

2010-04-15 13:54

Przeczytaj także: Nowe oferty pracy II 2010

Analizując miesięczne zmiany względne w branżowym zapotrzebowaniu na pracowników, można zauważyć znaczny przyrost zapotrzebowania na pracowników działów technicznych – o ponad 160 procent, pracowników produkcyjnych – o 77 procent, czy budowlańców – o 76 procent. Mocno wzrosło również zapotrzebowanie na prawników (75,5 procent) i księgowych (w marcu o 69,6 procent więcej niż w lutym).




Spadki wystąpiły tylko w dwóch grupach zawodowych – w dziale „Grafika / Kreacja artystyczna / Fotografia” oraz „Badania i rozwój”, odpowiednio o -18 procent i -5 procent (w marcu względem lutego).

– Analiza struktury branżowej ogłoszeń pokazuje, że poważnie rośnie zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych oraz technicznych. Może to oznaczać, że firmy produkcyjne mają coraz większe zamówienia – wyjaśnia Beata Szkodzin. – O mocno kiełkującym ożywieniu gospodarczym świadczy również duże zapotrzebowanie na pracowników związanych z obsługą klientów oraz managerów – dodaje Beata Szkodzin.

Regiony: wszędzie wyraźne wzrosty
W marcu we wszystkich szesnastu województwach zanotowano zauważalny wzrost liczby ofert pracy względem lutego. Wzrosty były dwucyfrowe, na poziomie kilkudziesięciu procent. Największym przyrostem liczby ofert pracy może pochwalić się województwo będące ostoją bezrobocia, mianowicie warmińsko-mazurskie. W marcu pojawiło się aż 72 procent ogłoszeń o pracę dotyczących tego północno-wschodniego regionu kraju niż w lutym.

Znacznie zwiększyły swoje zapotrzebowanie na pracowników także firmy działające w podlaskim (o 65 procent), świętokrzyskim (o 63 proc.), lubuskim i mazowieckim (po 57 procent), opolskim (54 procent) oraz zachodniopomorskim (w marcu wzrost o 50 procent względem lutego).

Najmniejszymi - ale i tak dość wysokimi - wzrostami mogą się pochwalić województwa: pomorskie (o 25 procent), wielkopolskie (28 procent), oraz śląskie, lubelskie i małopolskie (po 38 procent).

W liczbach bezwzględnych tradycyjnie najwięcej ofert pochodziło z woj. mazowieckiego – aż 8 tys. 190. Przedsiębiorstwa oraz instytucje w kolejnym w zestawieniu województwie – śląskim – oferowały 3 tys. 522 posady. Z trzeciego w rankingu – dolnośląskiego – pochodziło niewiele mniej ofert, bo 3 tys. 517. Z kolejnych w zestawieniu województw pochodziło już poniżej 3 tys. ofert. Są to małopolskie (2 tys. 918 ofert) i wielkopolskie (2 tys. 550 ofert). Poniżej progu dwóch tysięcy ofert znalazły się woj. łódzkie (1 tys. 890 ofert) i pomorskie (1 tys. 700 ofert).

Powyżej tysiąca ofert pochodziło jeszcze z kujawsko-pomorskiego (1.424 ogłoszenia), zachodniopomorskiego (1.190) , lubuskiego (1.185), lubelskiego (1.019) i podkarpackiego (1.009).

Najmniej ofert pochodziło z województw: podlaskiego (795 ofert), świętokrzyskiego (817 ofert), opolskiego oraz warmińsko-mazurskiego (po 860 ofert).
Przeczytaj także: Nowe oferty pracy X 2010 Nowe oferty pracy X 2010

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: