eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe oferty pracy X 2009

Nowe oferty pracy X 2009

2009-11-11 01:10

Nowe oferty pracy X 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Niepewne i sprzeczne sygnały płynące z rynku pracy we wcześniejszych miesiącach, nieco się ustabilizowały - podaje raport opracowany przez portal eGospodarka.pl. Niestety nie w sposób oczekiwany przez potencjalnych pracowników. Spada liczba ofert pracy publikowanych przez czołowe krajowe portale rekrutacyjne, zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Co szczególnie niepokojące, spada również liczba nowych miejsc pracy w dużych miastach, będących dotychczas lokomotywami zatrudnienia. Czyżby przedsiębiorstwa nieco poważniej dotknęło spowolnienie? Ograniczenie skali rekrutacji może na to wskazywać.

Przeczytaj także: Nowe oferty pracy IX 2009

W warunkach spowolnienia gospodarczego, spadku poziomu zamówień i zmniejszania się obrotu, przedsiębiorstwa zaczynają oszczędzać. Cięcia kosztów dotykają również pracowników - jeśli w firmach nie zwalnia się pracowników, to obniża się im pensje a prawie zawsze nie przyjmuje się nowych. Dane opracowane w oparciu o ogłoszenia o pracy publikowane w serwisie www.praca.eGospodarka.pl, a pochodzące z czołowych krajowych portali rekrutacyjnych, wskazują, że przedsiębiorstwa najprawdopodobniej zdecydowały się na szersze wdrożenie oszczędności, również w rozwijaniu zasobów ludzkich.

Mniej ogłoszeń

W październiku 2009 roku liczba ogłoszeń publikowanych w serwisie www.praca.eGospodarka.pl, a pochodzących z baz danych największych polskich portali rekrutacyjnych, wyniosła 24.378, co oznacza spadek względem września 2009 o niemal 4 tys. 700 ofert, a względem sierpnia o ponad półtora tysiąca ogłoszeń. Jak łatwo obliczyć, liczba ofert w ciągu miesiąca spadła o ponad 16 procent. Niemal 10 procentowy spadek nastąpił też w stosunku rocznym, względem października roku 2008.

Dane te najprawdopodobniej wskazują na rozpoczęty w firmach proces cięcia kosztów i czynienia oszczędności. Przedsiębiorstwa ograniczają nabór nowych pracowników, bo nie są pewne swojej przyszłej sytuacji.
- Zaobserwowany we wcześniejszych miesiącach wzrost liczby ogłoszeń o pracę mógł również wskazywać na proces redukcji kosztów w firmach. Część przedsiębiorstw, chcąc uniknąć problemów z obniżkami pensji dotychczasowych pracowników, mogła zdecydować się na przyjęcie nowych, oczywiście już z mniejszymi wymaganiami finansowymi, a zwolnienie dotychczasowych, w warunkach spadku dochodów firm po prostu za kosztownych - wyjaśnia Beata Szkodzin, wydawca serwisu www.eGospodarka.pl. - Teraz, po takiej "wymianie kadr" może wystąpić spadek liczby ofert pracy. Po zatrudnieniu tańszych pracowników, najczęściej na umowy czasowe, firmy zyskały większą elastyczność w operowaniu zasobami ludzkimi. Po prostu przygotowały się do ewentualnych zwolnień, możliwie najniższym kosztem – uzupełnia Beata Szkodzin.

W górę tylko HR i R&D
Na proces "przezbrajania" się przedsiębiorstw do nieco trudniejszych czasów wskazuje analiza branżowa ogłoszeń o pracę. Spadki, i to znaczne, wystąpiły niemal we wszystkich obserwowanych branżach - za wyjątkiem dwóch: HR (zasoby ludzkie, działy personalne) oraz R&D (działy badawczo-rozwojowe). W przypadku pracowników działów HR zapotrzebowanie na nich wzrosło w ciągu miesiąca o ponad 15 procent, zaś zapotrzebowanie na pracowników badawczo-rozwojowych wzrosło w październiku względem września aż o 37 procent.

- Do sprawnego zarządzania pracownikami potrzebne są działy HR, także do optymalizacji zatrudnienia. Stąd też większe zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży. Ciekawy jest wzrost zapotrzebowania na pracowników działów badawczo-rozwojowych. Może to wskazywać na pojawienie się nowej tendencji - w warunkach spowolnienia konkurowania nie tylko ceną, ale też nowymi produktami - zastanawia się Beata Szkodzin.
Przeczytaj także: Nowe oferty pracy X 2010 Nowe oferty pracy X 2010

 

1 2

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: